| Alexxx333 a întrebat:

Uitandu-ma cu atentie la dintii mei am observat ca au inceput sa se subtieze, sa se ingalbeneasca si sa devina transparenti pe maginile de jos a dintilor. Am aflat de pe net ca se numeste eroziune dentara si ca eeste ireversibila.
As dori sa imi spuneti ce pot face pentru a incetinii aceasta eroziune, si daca m-as duce la dentinst cum ar trata aceasta problema si cat ar costa?
(As dori raspunsuri de la doctori stomatologi sau de la persoane care au aceasta problema, si daca se poate fara du-te la dentinst ca el stie sigur ca e de facut. Nu contest asta, dar de aceea am pus intrebarea aici, pentru a primii raspunsul tot aici...)
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Ai grija cu alimentatia, apoi cu igiena orala. In privinta alimentatiei, vezi ca zaharul rafinat, alte alimente rafinate si derivatele din ele, fac ca organismul sa consume mai multe minerale pentru metabolizarea lor, deci cauta sa le inlocuiesti cu alimente mai naturale.
Iar in privinta igienei orale, este necesar ca dupa fiecare masa sa avem grija sa le dam cat mai putin "de-ale gurii" la bacteriile care traiesc in saliva noastra, astea produc un acid puternic care "topeste" calciul din smaltul dintilor. Foarte bine daca te speli pe dinti, sau daca manci cateva frunze de varza sau alte verdeturi - atentie insa daca manci varza, asta are multe combinatii "explozive" cu alte legume/fructe.

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

P.S. Varza, ca si alte verdeturi, este aproape un medicament. Aduce un aport de minerale si oligoelemente necesare organismului. Este bogata in vitamine (chiar si varza murata si moarea pastreaza multe dintre ele). Datorita sulfului din unele substante continute, varza este un bun antiseptic, la fel ca si ceapa si usturoiul, deci este bine sa fie consumata in sezoanele care favorizeaza infectiile cailor respiratorii superioare.
Patrunjelul (radacina, dar mai ales verde) este bogat in vitamine, frunzele contin foarte multa vitamina C, care intareste sistemul imunitar, ajuta la fixarea calciului in oase, etc. Vitamina K, prezenta si in patrunjelul verde, mentine sanatatea vaselor de sange si a inimii, ajuta de asemenea si la mentinerea densitatii osoase.
Sper ca te-am lamurit asupra importantei vegetalelor in alimentatie.
P.P.S. Si alimentele condimentate cu condimente naturale sunt mai gustoase si nu-ti lasa un gust rau in gura, ca cele condimentate cu condimente tip VEGETA (condimente "imbogatite" cu periculosul E621 - glutamatul de sodiu). Deci si gust bun, si evitarea unui "Eu" periculos. laughing

| Eviix a răspuns:

Du-te la dentist.

| Axel22 a răspuns:

Pai consulta un stomatolog, iar daca situatia chiar e ireversibila poti sa decizi sa iti scoti toti dintii si sa faci un implant dentar :D

Uite aici un clip de pe youtube in care se face implant dentar: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=vBBLpRTf7YA

Recunosc chiar pare extrem de dureros:( Eu unul vorbind despre mine exclusiv as prefera sa raman fara dinti si sa am proteza decat sa fac implantu :D

| Adina6745 a răspuns:

Pai, te poti duce la dentist sa vada ce ai si sa iti puna ceva acolo s-au sa iti recomande o pasta de dinti sau ceva cu care sa te speli, eu iti zic sa te speli de trei ori pe zi dupa ce mananci si sa ai cat mai mare grija de ei big grin Fundita? :*

| metin2men a răspuns:

Spalate pe dinti mananca chestii moi(banane, capsuni, cartofi fierti) etc nu manca mancare foarte fierbinte sau foarte rece (mancare nici calda nici rece) mancarurile reci sau fierbinti dauneaza mai rau Eu am patit asa