| annazakharova a întrebat:

Buna ziua!happy
Vreau sa cer un sfat de la voi. Iau anticoncepționale karissa si aseară am uitat sa iau pastila pentru ca le-am uitat acasă. Ora de luat pastile este ora 22:00, iar eu am luat-o la 7:30 dimineața. Dupa calculele mele, am întârziat cam 9 ore si jumătate. Va afecta acest fapt efectul contraceptiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Efectul contraceptiv este pastrat, insa o intarziere atat de mare poate sa-ti dea dereglari hormonale serioase. la cel mai mic semnal de alarma (orice e diferit de lunile anterioare), consulta ginecologul. Si fii mai atenta altadata, e inadmisibil sa iei contraceptive si sa nu-ti amintesti atatea ore de ele, iar daca ti-ai amintit intre timp, trebuia imediat sa alsi absolut orice faceai si sa te duci la o farmacie sau acasa sa iti administrezi pastila.

| SkyPilot a răspuns:

Primul loc in care sa te uiti este prospectul. In general recomandarea este sa iei imediat ce iti amintesti, chiar daca iei doua deodata, si sa revii la normal. Esti protejata.