| Melonnn a întrebat:

Bunaaaa.
am o problema, astazi mi s-a rupt o masea, a mai ramas o bucatica din ea. ma doare cand ating, si simt acolo o sensibilitate (e normal, avand in vedere ca s-a rupt parca si un pic din radacina).
Cand am vazut ce s-a intamplat am sunat imediat la dentistul meu si a zis ca e imposibil sa merg azi, nu are loc liber, deci am programarea pe maine.
ce o sa imi faca, sigur o scoate dar inainte sa o scoate imi face radiografie sau imi da medicamente?
ideea e ca vreau sa mi-o scoata si punct, imi pun eu un implant dupa, dar in acest moment o vreau afara de acolo. nu o mai suport.
se poate semna o hartie precum o daca ti-o scoate si faci hemoragie sau ceva nu e responsalibilitatea medicului, ca o faci pe propria ta raspundere?

sincer sunt disperata, nu mai vreau sa stau cu coltul acela acolo...sad

cum e procedura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Celcareajuta a răspuns:

Buna! Daca s-a rupt si din radacina, sigur o scoate happy Principiul este sa se traga de dinti cat mai mult posibil in beneficiul pacientului. Presupunand ca e prima masea iti spun ca dupa extractie e bine sa iei masuri rapide de umplere a spatiului (implant, punte, fierbeton etc). Daca nu inlocuiesti ce e acolo, mai tarziu o sa fie si mai greu si mai scump.

ps: responsabilitatea e a medicului happy hemoragie sigur o sa ai la extractie, el e dator sa o stopeze.