| Cede a întrebat:

Bunaziua,

As dori sa aflu daca exista vreun document, sau nu stiu cum sa-i spun eliberat de catre doctor care atesta faptul ca o persoana este dependenta de tutun/tigari. As dori foarte mult sa aflu, daca exista asa ceva. Multumesc.Si o zi buna

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toti fumatorii sunt dependenti de tutun, nu e o boala ca sa ateste medicul dependenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu exista asa ceva.
2. Exista remedii, primul din ele fiind vointa. Nu mai cauta pretexte.

| AnnielaIoana a răspuns:

Nu exista asa ceva.Insa daca vrei sa te lasi poti incerca guma nicorette de 4 mg o gasesti la farmacie.O cutie are 30 de gume si costa vreo 35 lei.De fiecare data cand simti nevoia sa fumezi mesteci guma. Poti incerca mai intai pe cea cu 4mg de nicotina apoi pe cea cu 2 mg.Dar trebuie sa ai vointa si sa eviti persoanele fumatoare.Cunosc persoane care s-au lasat(unele s-au lasat definitiv, altele in schimb datorita anturajului dupa 2 luni s-au apucat iar de fumat).Dar daca vrei cu adevarat reusesti.In plus gandeste-te ca ai putea face altceva cu banii aia, decat sa-i arzi.Parerea mea.AEGEREA ITI APARTINE.