| ICanLoveYou a întrebat:

Bunica mea are osteoporozacryingpoate sa ma ajute cineva sa-mi spuneti daca exista vreun spital sau vreun doctor in ploiesti care sa o scape de boala asta? va rog mult de tot ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
Nu stiu daca se mai poate vindeca osteoporoza la vasrta bunicii tale. Dar, ar putea incerca un tratament naturist. Ai putea sa te uiti pe site-ul meu: www.sanatatesibunastare.ro. Iti pot recomanda sa te uiti pe urmatoarele produse: Tre-en-en, Carotenoid Complex, Full Motion, Omega 3 Salmon Oil Plus, Kal Mag Plus D si Aloe Vera Plus. Imi poti scrie la adresele de email de la contact. Astept sa-mi scrii. Daniela

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, osteoporoza, la varsta inaintata, nu mai este vindecabila. In unele cazuri se aplica proteze metalice pentru intarirea unor oase.
La tinerete a neglijat lipsa de calciu, acesta-i rezultatul!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Osteoporoza nu se vindeca. La nici o varsta. Evolutia ei se poate doar incetini.
Nu contest corectitudinea si eficacitatea tratamentului naturist, dar din cate m-am documentat eu, el contine si substante care poti fi foarte periculoase si care pot da intoxicatii grave mai ales la varstnici (de exemplucomplexul carotenoid, intoxicatia cu caroteni putand fi mortala). De aceea ii recomand bunicii tale sa consulte un medic inainte de a lua atatea pastle, fie ele s naturiste.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu am fost la un medic reumatolog. Mi-a recomandat calciu cu D3 doua tablete pe zi si Actonel saptamanal 35 mg o tableta pe saptamana.Mentionez ca am 56 de ani si inainte de tratament mi-a recomandat niste analize. DECI SA MEARGA LA MEDICUL DE FAMILIE PENTRU TRIMITERE LA SPECIALIST.

| mioara a răspuns:

Aceasta boala daca sa instalat greu va mai iesi incerca sa maninci paine de secara si mult lapte

| miriam a răspuns:

Nu este o boala vindecabila, ci se poate doar intarzia evolutia acesteia...

| mariazet45 a răspuns:

Osteoporoza nu se vindeca, evolutia ei poate fi incetinita cu anumite medicamente, pe care trebuie sa i le recomande medicu de familie sau un reumatolog si asta nu doar ca aceste medicamente se prescriu doar de un medic ci si pentru ca sunt destul de scumpe. Bunica ta va trebui sa aiba grija sa nu cada pentru ca oasele ei sunt foarte fragilesi caracteristica acestei boli este ca daca isi va rupa mana sau picioru nu se mai prinde. Feresca dumnezeu sa aiba o fractura de sold ca fi destul de greu sa se ingijeasca singura, sa consume multe produse lactate si fructe. Cu cat boala este descoperita mai tarziu cu atat va evolua mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna draga Maria, si mama mea este in aceeasi situatie. Are 63 d ani si o osteoporoza foarte avansata. Am incercat cu injectii aduse din afara, nu se putea scapa de singura solutie: operatia. de ceva vreme in Ploiesti este un medic specialist care opereaza, domnul doctor specialist Popina, la Spitalul Judetean, Ortopedie. Mama mea s-a operat acum 2 saptamana si in curand iese din spital si va fi gata pentru recuperare, in 3, 4 luni va putea relua viata normala cu genunchiul la care s-a operat. urmeaza celalalt. Operatia e grea (introducerea unei proteze intre oase) insa nu imposibila. Si o fac multe persoane. Si durerile dispar. Atat la sold cat si la genunchi (la sold e mai usor).

Eu iti doresc din suflet sa reusesti.
Inceark.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul este...afirmativ. După opinia şi din experienta mea, osteoporoza se poate ameliora pînă la vindecare în 2...5 luni, la virste care pot depăsi 70...80 ani, fără medicamente, adică ...gratuit. O rudă f. apropiată a mea, în vîrstă de peste 70 ani, se afla în ''atac'' de osteoporoză, adică nu se mai putea deplasa, din cauza durerilor articulare şi slăbiciunii fizice de ansamblu. Stătea toată ziua culcată sau pe un scaun, iar dacă dorea să se deplaseze, trebuia să se sprijină de diverse suporturi din apropiere. După utilizarea unei metode realizată de mine, destul de simplu de aplicat, folosind exclusiv capacitatea organismului de adaptare la efort fizic şi un mic regim alimentar, această rudă apropiată, a ajuns (după 2...4 luni, nu reţin exact perioada) să urce şi să coboare scările fără baston, să-şi facă singură cumpărăturile. Din tot ansamblul metodei, am utilizat doar exerciţiile referitoare la membrele inferioare şi zona lombară, adică aproximativ 5...10 % din totalul exerciţiilor, deoarece nu a fost nevoie de mai mult.
Eram interesat doar în ameliorarea simptomelor şi am obţinut practiuc .vindecarea.
Metoda completă se găseşte publicată sub titlul ''antrenamente ergonomice de forţă'' (în Bucureşti, librăria Sadoveanu, lîngă Scala, între Romană şi Universitate).
La o prezentare succintă a metodei, se poate ajunge prin căutare pe google: antrenamente ergonomice de forţă
Pentru lămuriri suplimentare, se poate tot pe acest site, sau SMS la tel. 0754.327.171. Osteoporoza este în prezent, după opinia mea, o afecţiune pe care numai cine nu doreşte, nu o vindecă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate. Şi încă destul de simplu.