| Cristinica_5510 a întrebat:

Bunica mea are pietre la fiere si nu stiu daca e mai bun un tratament naturist sau neaparat trebuie o operati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratamentele naturiste nu dau rezultate, daca pietrele sunt mari nici atat, daca sunt mici incearca totusi, sunt destule remedii pe net, dar nu face experiente pe vezica ei, poate inainta o piatra in coledoc si ramane infipta acolo pentru ca este prea mare si nu poate inainta si atunci se declanseaza icterul mecanic, operatia este extraordinar de simpla, acum nu se mai fac operatii clasice cu taiat 15 cm, se introduc niste tevi metalice pe care se sufla aer sau apa jet si se sparg, se elimina bine mersi la 2 zile pacientul merge acasa.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Operatie se face numai daca are simptome foarte suparatoare sau face complicatii (colecistita acuta, icter mecanic). Altfel, tine regim fara grasimi, fara prajeli si le lasa in pace.

| ♂ яαυℓ ♥ ♫ ‹з a răspuns:

Poate incerca si un tratament naturist, acum depinde si cat de avansata este boala.

An nou fericit!
Pa, Pa.

| denis_7736 a răspuns:

Operatie, altfel exista si riscul imbolnavirii pancreasului.

| JACK_1549 a răspuns:

Si un tratament naturis stai linistita multe lichide si vointa