| kindy => andra a întrebat:

Bunicul meu a fost operat laparoscopic de colica biliara. Ce recomandari as primi dupa perioada postoperatorie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu: nu are voie prajeli, carne tocata, mezeluri, rantas. Nu are voie carne de porc, pulpe de pui sau peste gras. Doar piept de pui, carne de vita si peste slab fierte, inabusite sau pe gratar. Un ou pe saptamana fiert tare. Lactate nefermentate si slabe (adica branza proaspata de vaci, lapte, iaurt, lapte batut, sana). Nu are voie cascaval, unt, telemea. Nu are voie alcool si nici fructe uleioase (nuci, alune).

2 răspunsuri:
| hax0r a răspuns:

Multe fierturi. fara prajeli

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Recomandarile difera la fiecare pacient in functie de gravitatea bolii si doar medicul poate face acest lucru.