| afrodita3333 a întrebat:

Buunnn deci,din ce stiam eu ginecologul poate sa-si dea seama acum cat timp ai avut ultimul contanct sexual,sau ceva de degu nu? Intrebarea este, cam pana la cat timp poate vedea acest lucru? Adica daca am avut ultimul contact in septembrie si ma duc acum el poate sa stie ca am facut sex acum 3 luni sau poate vedea dor daca e vorba de 2 3 saptamani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu se poate spune,la un contol ginecologic,cand a fost ultimul contact,decat,asa cum spune @evenso,daca a avut loc atunci,in ziua aia, si se ia lama la control gasindu-se sperma (daca nu s-au facut spalaturi vaginale).
Formula medicului este "viata sexuala normala", fara alte precizari.
Daca ti-e frica ca cineva, care te credea fidela, va afla ca ai "calcat pe bec", daca nu esti insarcinata cu altul...nu are cum!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, ginecologul nu-si poate da seama cand ai avut ultimul contact sexual. Isi poate da seama doar daca ai fost dezvirginata in ultimele 3-4 zile. Nu poate sti daca ai avut contact sexual cu 5 zile inainte sau cu 5 ani inainte.

evenso
| evenso a răspuns:

Nu poate "vedea" acest lucru, doar daca a fost ceva recent sa presupunem si cu urme (de exemplu semne de viol ).

| afrodita3333 explică (pentru evenso):

Ma refeream can te duci la control, sau la ecografie sa vada daca esti insarcinata sau sa vada in interior nu se ''vede'' de ex ca ultimul contact a fost acum o saptamana, 2, 3?

| evenso a răspuns (pentru afrodita3333):

O sarcina se poate vedea la ecografie, dar nu se va vedea cand ai avut contact sexual.
La consultatie se poate vedea si prezenta sau absenta himenului.

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Nu poate

| DjCiprianAlexandru a răspuns:

Poate "vedea" daca ultimul contact a fost in ultimele 48 ore.

| Ovidiw13 a răspuns:

Își poate da seamaun ginecolog cu aproximație când a fost ultimul contact sexual?