| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat costa o operatie de alunite(sa iti scoti alunita)? Si dupa ce o faci este osibila aparitia cancerului de piele daca aceasta este periculoasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu trimitere de la medicul de familie si indicatie de la dermatolog, nu te costa nimic. Cancerul de piele apare numai daca nu iti scoti alunitele dubioase la timp.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Costă undeva la 300 ron şi în urma biopsiei îţi poate spune dacă este cancerigenă sau nu.
Pa, pa.

| mihaibrasov a răspuns:

Nu prea costa daca ai asigurare si o faci la spital de stat. Se face repede si aparitia cancerului de piele e foarte putin probabila. Tocmai de asta ti-o scoate, ca sa nu ajungi la cancer de piele.

| Amelie_2576 a răspuns:

La cabinetele private de medicina estetica, te costa 200-350 lei o alunita, in functie de marime si locatie, daca ti se scoate cu laser. Interventia cu laser nu e deloc dureroasa iar rana se vindeca dupa vreo 3 saptamani. Intre timp, locul se acopera cu putina crema speciala si un pansament. Nu exista risc de aparitie a cancerului. Doctorul iti examineaza in prealabil alunita si, daca totul e ok, trece la interventie.