| LetMeHelp a întrebat:

Cam dupa cat timp se duce efectul de la un sfert de pastila de Cipralex?
Persoana se simte rau de ieri dimineata de cand a luat si chiar suntem curiosi sa stim dupa cat timp se duc starile astea de rau de la pastila.
Tin sa mentionez ca este prima data cand ia Cipralex.

Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Starea de rău apare doar în cazul unei alergii ( hipersensibilitate ) la Escitalopram, sau la oricare dintre excipienţii Cipralex [ în nucleu: talc, croscarmeloză sodică, celuloză microcristalină silicifiată (celuloză microcristalină, dioxid de siliciu coloidal anhidru), stearat de magneziu; în film: Opadry OY-S-28849 White RM 116 (hipromeloză 5 mPa.s., macrogol 400, dioxid de titan (E 171)) ].

Vezi şi reacţiile ADVERSE în Prospectul de la linkul : http://www.medipedia.ro/......10-mg.aspx

Efectul ar trebui să dispară după 24 de ore - deci, probabil că starea de rău NU are legătură cu administrarea de Cipralex...

Toate cele bune.

| vangaelis a răspuns:

Mai exact... cum se manifesta starea de rau? Cipralex nu provoaca stari de rau decat daca persoana respectiva este alergica.
Ma cam indoiesc ca a luat Cipralex cu prescriptie medicala.

| LetMeHelp explică (pentru vangaelis):

Medicamentul a fost luat DOAR de la o reteta, prescrisa de la un medic psihoterapeut.
Ea nu a vrut sa ia acest medicament, dar medicul i-a zis ca o sa-i faca bine. L-a luat, si s-a simtit foarte rau dupa aceea.

| zuzualina a răspuns:

90% nu e de la Cipralex.

Un sfert e nimic pe langa cine ia o pastilă. Plus ca efectele adverse, care se manifesta doar daca exista reactie alergică, dispar după 12-24 ore maxim, depinde de timpul de înjumătățire al medicamentului (pe care nu îl cunosc).