| SuneteDeChitara a întrebat:

Cand ai oreion, poti fuma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

De preferat e sa nu.

| ɹαℓυ a răspuns:

Mai bine nu.
Uite un tratament:
repaus la pat 10-14 zile, cu evitarea eforturilor fizice
izolarea la domiciliu
dieta lejera cu lichide in cantitate crescuta (supe, ceaiuri, apa, sucuri naturale de fructe ), mancaruri semisolide
in caz de febra: administrarea de ibuprofen, paracetamol
toaleta mucoase bucale cu gargara, administrare de solutie de glicerina cu stamicin
in cazul varsaturilor se administreaza metoclopramid, emetiral, insa numai la indicatia medicului

| Zdog a răspuns:

Nu

| ChiarEu2 a răspuns:

De putut poti, dar nu e recomandat!