| JahBondaru a întrebat:

Când eram mic am avut o alunițã măricică pe care am rupt-o din neștiință, dar au trecut 7-8 ani de atunci,mai am părți de la acea aluniță, dar nu cred că a fost cancerigenă pentru că aș fi si simțit(am înțeles că în cel mai bun caz trăiești 5 ani cu cancer deci.),bun acum problema e că eu am pielea albă,am multe alunițe,una nu foarte mare e micuță,dar ieșită înafară,iar când m-am bărbierit am tăiat puțin din ea,adică din acea "coajă de sus" dar nu îndepărtată până la piele, și a trecut 1 an de atunci,iar alunița nu s-a modificat deloc,acum eu am multe alunițe micuțe pe față dar nu ieșite în afară, sunt afectate și alea când mă bărbieresc? Dacă mă duc la un control e posibil să găsească ceva de la alunița aia veche? Asta pe care am tăiat-o e sigur o problemă(a trecut 1 an de atunci)? Mama mea are multe alunițe căpătate când mă avea în burtă deci de aceea am multe alunițe? Ea și-a rupt 1-2 alunițe care nu aveau aproape acea coajă,dar în timp și-au revenit,deci dacă ea a fost ok,e posibil ca să fie ceva genetic ca și eu să fiu sănătos și singura problemă să fie estetica mea din cauza lor? M-aș duce sincer la un control,dar dacă sunt diagnostificat cu ceva nu aș rezista,sunt o persoană foarte amuzantă și aș fi distrus, cam atât ar fi de zis.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Felys a răspuns:

Si eu cand eram ciutanca mi-am indepartat o alunita si dupa putin timp a crescut la loc, au trecut de atunci mai bine de 20 ani asa ca pot spune ca am scapat de posibilitatea sa fac cancer, nu cred ca orice alunita deranjata duce la cancer, nu cred ca iti face bine psihic sa stai cu gandul mereu la asta, toti avem o viata si nici unul nu stie exact cand moare, traieste-ti viata ca si pana acum si cand o fi sa iti vina randul accepti ca facand parte din ciclul naturii