| cllauditza a întrebat:

Cand esti gravida simti nevoia sa te duci mai des la baie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Nevoia de a merge mai des la toaleta poate avea mai multe cauze. Una dintre ele poate fi intr-adevar sarcina care apasa pe vezica urinara. O alta cauza poate fi o raceala la ovare (anexita). Uite aici mai multe detalii:
http://www.intrefete.ro/......re-7801244
Daca stii ca ai avut totusi relatii sexuale neprotejate, atunci ar fi bine sa-ti faci un test de sarcina. Daca nu, atunci mergi la medicul de familie pentru un tratament adecvat anexitei. In rest, sanatate maxima!

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Revin: o alta cauza este cistita. Cistita este o inflamatie a vezicii urinare, asociata sau nu cu inflamatia uretrei – canalul prin care se elimina urina din vezica urinara în timpul mictiunii. Atunci cand este cauzata de o infectie bacteriana, cistita face parte din grupul infectiilor tractului urinar. Cistita poate deveni o problema grava de sanatate atunci cand infectia se extinde la rinichi.
http://www.desprecopii.com/info-id-1205.htm

| kaTTsu a răspuns:

Fa-ti un test si nu mai iti da cu presupusul.

| melek a răspuns:

Buna, intr-adevar mergi mai des la toaleta atunci cand esti insarcinata, dar daca nu esti, poate ai racit jos doar.