| noink a întrebat:

Cand imi vine menstruatia am dureri groaznice o zi. Nu stiu ce pot sa fac, a doua zi e ca si cum dispar toate durerile, dar in prima abia ma pot ridica din pat. Calmantele pe baza de ibuprofen nu ma prea ajuta. Imi recomandati ceva sfaturi babesti? Nu mai suport.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Cam ce folosesc eu cand nu nici antiimflamatoarele nu-si mai fac efectul:
1) O baie calda recomandat sa stai nu mai mult de 20-25 minute in cada.
2) Ghimbir crud taiat 2-3 cm de coaja si razuit sau tocat marunt in limonada sau sub forma de ceai (pui apa fierbinte peste el si lasi la infuzat circa 5-10 minute). Ghimbirul reduce crampele menstruale si ajuta organismul sa retina mai putina apa.
3) Calciul ori gluconatul din calciu. Ia 500 mg de calciu si 250 mg de magneziu zilnic. Calciul reduce durerile de cap, fluctuatiile de dispozitie si crampele musculare.
4) O sticla de 1 litru umpluta cu apa fierbinte si impaturita intr-un prosop si apoi o pui exact pe locul dureros si durerile vor disparea.

4 răspunsuri:
| diamondsonmytongue a răspuns:

Buna, eu am aceste dureri timp de 3/4 zile.
Desigur, incerc si calmantele mai tari decat ibuprofen, cele de +400mg, dar ma mai ajuta si daca stau intinsa in pat, la caldura, mai ales in zona cu durere.
Am auzit ca mai merge si metoda cu o sticla de apa calda sub plapuma, dar oricum, dusuri calde si o patura cred ca e cel mai ok ^^

| Beatrice_Drezaliu_1999 a răspuns:

Poti sa iei un nospa. E special pentru dureri menstruale. Sau incearca un ceai de tei te calmeaza, in general in prima zi durerile acelea sunt normale si cam greu de oprit, dar cu nospa le poti ameliora.

| Adry05 a răspuns:

Exact asa patesc si eu, prima zi e dezastru de ma trezeste din somn de la 6-7 dimineata si a 2-a zi parca n-am nimic.
Eu iau niste calmante destul de tari, ori Doreta ori Aulin. Insa e posibil sa nu ti le dea fara vreo reteta intrucat se elibereaza in general pe baza de reteta, dar poti incerca. Ii explici doamnei de ce le vrei. Sa iei doar una si odata pe luna pentru ca sunt destul de puternice dar te asigur ca dupa nu mai simti nicio durere. si eu am dureri groaznice dar dupa alea nu mai am nimic. Dar te obosesc, sa stii de acum. laughing Calmantele alea iti dau o stare de somnolenta.
Leacuri babesti iei degeaba daca ai dureri mari, maxim iti poti pune o sticla cu apa foarte calda pe burta si spate.

| BlankWhite a răspuns:

Incearca sa iei o pastila pe zi de no-spa la nevoie, atunci cand te doare foarte tare, ori inainte sa iei nurofenul ori dupa.No-spa e buna si pentru dureri de stomac, crampe etc.