| anonim_4396 a întrebat:

Cand ma supar imi apare pe decolteu pete rosi de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Cum toate se leaga in corpul nostru asa si sistemul nervos central, de cel simpatic si para simpatic.
Intr-o explicatie simpla, cand te enervezi sistemul nervos central, excita sistemul nervos simpatic si acesta, printre altele grabeste circulatia la nivelul muschilor (creierului si plamanilor). pentru supravietuire (sindromul lupta sau fugi). Cum lucrurile nu sunt foarte bine despartite in organism (avem un sistem holistic) se inroseste si o parte a pielii, car se afla foarte aproape de muschi (iar cea mai vizibila portiune este pe frumosul tau decolteu). Am si explicatia din punct de vedere medicina chineza, dar o pastrez pentru alta ocazie.

| constantyna a răspuns:

Ai un fel de "alergie" la suparare!(reactia sistemului nervos vegetativ si a celui "hormonal":adrenalina, etc.)