| irina27 a întrebat:

Cand pot ramane insarcinata daca am luat anticonceptionale (si mai iau) pana la data de 4 martie 2009? Specific ca am luat Triregol.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yasminna a răspuns:

Dupa ce efectul anticonceptionalelor va trece, asta insemnand cateva luni poate chiar un an, dar asta depinde si de organismul tau, poti ramane si la o luna dupa ce lasi antibebe poate doua.Mult noroc si spor la treaba.

3 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Din cate stiu eu dupa intreruperea anticonceptionalelor va trebui sa folosesti alta metoda contraceptiva (prezervativ) cel putin trei luni si dupa aceea sa incerci sa ramai insarcinata dar nici intr-un caz imediat ca poate avea urmari fatul mai ales daca ai luat mai multi ani acele pastile. Oricum va trebui sa mergi si la un ginecolog iar acesta iti va explica exact ce ai de facut. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca iti doresti un copil si pe 4 martie o sa opresti pastilele. Poate trece si un an pana ramai insarcinata sau mai putin (depinde de femeie si de perioada in care ai luat pastilele) dar cel mai bine e sa te duci la ginecolog asa iti va face si analizele pentru a fi sigura ca totul este ok si apoi poti trece la treaba happy

| vulpe a răspuns:

Depinde de organismul fiecareia. In principiu dupa 3 luni ai putea concepe o sarcina (sanatoasa), insa poate trece si ani. Si eu am luat anticonceptionale (2 ani) pana cand m-am hotarat sa fac un bebe (am ramas insarcinata dupa alti 2 ani si complet intamplator). Sincera sa fiu intrasem la banuieli ca unul din noi are o problema (mai mult eu, nu de alta dar la 4-5 luni o luna nu aveam ciclu). Ei bine am ramas insarcinata exact in luna lipsa.