| Vernusio a întrebat:

Cand se ia deci tableta efervescenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand vrei sa arate mai interesant, ca face bulburi in pahar happy Asta le place copiilor si iau mai cu dragmedicamentul.
In rest, continutul este identic cu tabletele normale.

| WaterDrop a răspuns:

Scrie pe prospect de obicei. Daca nu stii sa citesti, roaga un parinte sa o faca pentru tine.

| Igama a răspuns:

SfatulMedicului.ro›Medicamente›Ca c 1000, tablete efervescente
Ca c 1000, tablete efervescente

Prospect Ca c 1000, tablete efervescente

Ce este Ca C 1000 si pentru ce se utilizeaza

Indicatii

Calciul este un mineral esential pentru mentinerea echilibrului electrolitic al organismului si pentru functionarea normala a numeroase mecanisme de reglare. deficitul de calciu este asociat cu tulburari neuromusculare si demineralizare osoasa. Acidul ascorbic (vitamina C) joaca un rol important in procesele de oxido-reducere biologice precum si in respiratia celulara. Este de asemenea, esential pentru formarea colagenului si reparatia tisulara. Deficienta de calciu si acid ascorbic poate fi rezultatul unei nutritii inadecvate, sau poate aparea in diverse stari asociate cu o crestere a necesitatilor. Tabletele efervescente de Ca-C 1000 asigura cantitati suficiente de vitamina C si calciu ionizabil pentru a acoperi necesarul zilnic in cazul unor nevoi crescute.
Necesar crescut de calciu si vitamina C, de ex. la femeile gravide sau care alapteaza, in timpul perioadei de crestere rapida (copilarie, adolescenta), la batrani, in timpul bolilor infectioase si in convalescenta. Tratamentul deficientei de calciu si vitamina C.