| Bewaree a întrebat:

Care ar fi inaltimea ideala la varsta de 14 ani la un baiat? Eu am 14 ani si 1, 74m e destul de bine sau sunt scund?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Serban_Catalin_1993 a răspuns:

Salut Bewaree!

Eu am 22 de ani și am 1, 75 m. Sunt scund?
La vârsta de 14 ani, cred că aveam undeva la 1, 50 m.

Să încerc să îți dau un răspuns cât de cât științific.
Înălțimea / creșterea este influențată de gena părinților, de terenul biologic, alimentație.

Părerea mea este că ai o înălțime destul de bună pentru vărsta ta.

Dacă dorești să ajuți la creșterea ta naturală, apucă-te de înnot sau de basket.

5 răspunsuri:
| MistretulPufos a răspuns:

Esti destul de inalt pentru varsta ta

| FaraNume77 a răspuns:

E foarte bine :-)) Eu am 167 si am 21 de ani.

| GhostSura a răspuns:

Înălțimea ideala la vârstă de 14 ani pentru un băiat este de 1, 60! Dar asta depinde de părinți, dacă ai tatăl care e 1, 90, atunci pe la 18 ani exact asa o să te faci și tu. Stai liniștit, la 14 ani ai tăi e foarte bine înălțimea pe care o aiwinking
Eu am aproape 16 ani și sunt 1, 73, eu pot să ajung la maxim 1, 80 deoarece cam atât e tatăl meu.

| Saki_Arash_1974 a răspuns:

Si eu am 14 ani si am 1, 73
Nu esti scund nici inalt esti mediu dar stai calm o sa mai cresti

| MistretulPufos a răspuns (pentru Saki_Arash_1974):

Eu zic ca e peste mediu, la 14 inaltimea medie e de aprox. 1.60, eu am 1.65 si 14 ani