| DDoctorita a întrebat:

Care credeti ca este alimentul cel mai sanatos? =)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Daca stau bine sa ma gandesc cred ca cel mai sanatos aliment este menta.

| MrAngelus a răspuns:

Banana happy

| Azµre a răspuns:

Cel mai sănătos aliment din lume este orezul negru, antioxidanții din orezul negru reduc enorm probabilitatea de a face cancer, boli cardiace sau alte afecțiuni. Specialiștii care au studiat acest gen de orez spun că producătorii de alimente ar trebui să-l introducă urgent în cerealele de dimineață, prăjituri, biscuiți sau oricare alt fel de mâncare.

| Anonima264 a răspuns:

Alimentul natural!

| Irinnaaa a răspuns:

Este impropriu spus ca un singur aliment este cel de baza. Fiecare in parte contine vitamine si minerale de care corpul tau are nevoie, substante pe care alte alimente nu le contin. De exemplu, este esential sa mananci branza, lapte, oua, deoarece contin proteine, sunt bune pentru oase, unghii, dinti etc. Dar si de fructe ai nevoie - acestea se caracterizeaza bagatia in apa, saruri minerale, vitamine si celuloza, dar, prin faptul ca au un continut scazut de proteine si glucide, fructele au o valoare energetica scazuta.
Legumele contin foarte multa apa, vitamina C, E, K, potasiu, fier, fosfor si caroten. Dar de asemenea, sunt sarace in proteine, lipide si glucide. Avand in vedere faptul ca organismul uman nu este in masura sa sintetizeze vitamina C, aportul de aceasta vitamina este foarte important.
Si tot asa. Deci, pentru a fi sanatos, trebuie sa ai dieta echilibrata, bazata pe toate vitamintele si elemente nutritive de care corpul tau are nevoie, pe rand, cumpatat si cu grija. Nu poti spune ca ai nevoie de numai un lucru, acela fiind singurul esential.

| bonaventura a răspuns:

Orezul.