| aureliaghindoac a întrebat:

Care drog e cel mai puternic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Alexiaa2444 a răspuns:

Speedball cu heroina.
Sunt șanse 50/50 sa mori

| doctorandus a răspuns:

Fentanyl. Poti muri si daca respiri prea mult fentanyl imprastiat prin aer dintr-un saculet. Adica fara sa vrei sa te droghezi.

Cei care produc fentanyl folosesc costume de cosmonaut.

| Cinic a răspuns:

Chizda!

| Mindfulness a răspuns:

Păcănelele

| VENON a răspuns:

Cel mai puternic drog depinde de criteriul folosit pentru a măsura "puterea" sa. Există mai multe moduri prin care drogurile pot fi considerate puternice, inclusiv în funcție de efectele fizice și psihice, dependență sau riscul de supradoză. Iată câteva exemple:
1. Fentanyl (opioid sintetic)
Fentanyl este considerat unul dintre cele mai puternice opioide, fiind de aproximativ 50-100 de ori mai puternic decât morfina. Chiar și o doză foarte mică poate fi fatală. Este utilizat în medicină pentru tratarea durerii severe, dar este și abuzat, ceea ce a dus la multe decese prin supradoză.
2. Carfentanil (opioid sintetic extrem de puternic)
Carfentanil este de 10.000 de ori mai puternic decât morfina și este utilizat în principal ca tranchilizant pentru animale mari. Este incredibil de periculos pentru oameni chiar și în doze foarte mici.
3. Cocaina și crack-ul
Cocaina, în special forma sa „crack," este cunoscută pentru a provoca o dependență puternică și rapidă, având efecte stimulante intense asupra creierului. Dependenta psihologică poate apărea după un consum repetat în timp scurt.
4. Metamfetamina
Metamfetamina este un drog stimulant extrem de puternic, cunoscut pentru efectele sale euforice și capacitatea de a provoca dependență severă și rapidă. Utilizarea pe termen lung poate duce la deteriorări grave ale sănătății mintale și fizice.
5. Heroina
Heroina este unul dintre cele mai cunoscute și puternice opioide, cu un risc extrem de ridicat de supradoză și de a provoca dependență fizică și psihică rapid.
6. LSD și DMT (halucinogene)
În ceea ce privește puterea halucinogenă, LSD și DMT sunt considerate unele dintre cele mai puternice droguri. Ele nu provoacă neapărat dependență fizică, dar pot produce efecte psihice intense și pe termen lung.
7. Scopolamina ("Respirația diavolului")
Este cunoscută pentru efectele sale extreme de dezorientare și amnezie. În doze mici, scopolamina poate transforma complet comportamentul unei persoane, făcând-o incapabilă să-și amintească acțiunile sale.
Notă de avertizare:
Toate drogurile menționate mai sus sunt extrem de periculoase și ilegale în majoritatea țărilor, cu excepția utilizării controlate în scopuri medicale (precum opioidele în medicina paliativă). Efectele lor pot duce la dependență gravă, deteriorarea sănătății, și chiar moarte. Orice contact cu astfel de substanțe ar trebui evitat cu strictețe.