| VulpeaDinUmbra a întrebat:

Care e cauza cand iti cade mult par din cap atunci cand dai cu mana in el si ce trebuie facut ca sa nu se mai intample?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| lucianMKSro a răspuns:

Căderea părului poate fi cauzată de o varietate de factori, iar identificarea cauzei exacte este esențială pentru a găsi tratamentul potrivit. Iată câteva cauze comune și sugestii pentru ceea ce trebuie făcut:

Cauze Comune ale Căderii Părului:

1. Stresul: Stresul fizic sau emoțional poate declanșa căderea părului, cunoscută sub numele de efluviu telogen.
2. Carențe nutriționale: Lipsa anumitor vitamine și minerale, cum ar fi fierul, vitamina D, proteinele și zincul, poate duce la căderea părului.
3. Genetica: Alopecia androgenetică este o cauză comună a căderii părului și este de obicei moștenită.
4. Dezechilibre Hormonale: Probleme tiroidiene, sindromul ovarelor polichistice (PCOS) și alte dezechilibre hormonale pot provoca căderea părului.
5. Medicamente: Anumite medicamente pot avea ca efect secundar căderea părului.
6. Afecțiuni Scalpului: Infecții fungice, dermatita seboreică și psoriazisul scalpului pot contribui la căderea părului.
7. Îngrijirea Inadecvată a Părului: Tratamente chimice, căldura excesivă și stilizarea agresivă pot slăbi părul și îl pot face să cadă.

Primul pas este să consulți un dermatolog sau un medic specialist pentru a determina cauza exactă a căderii părului. Ei pot recomanda teste de sânge sau alte investigații.
În funcție de rezultatele analizelor, medicul poate recomanda suplimente de vitamine și minerale.
În unele cazuri, medicamente precum minoxidil (Rogaine) sau finasteridă (Propecia) pot fi prescrise pentru a trata căderea părului.
Asigură-te că dieta ta include suficiente proteine, fier, vitamina D, zinc și alte vitamine și minerale esențiale pentru sănătatea părului.
Utilizează șampoane și produse blânde pentru păr, evită tratamentele chimice agresive și minimizează folosirea instrumentelor de stilizare cu căldură (gen placă de îndreptat).

Este important să nu te panichezi și să îți amintești că pierderea unei anumite cantități de păr este normală.

| Mindfulness a răspuns:

Stresul
Alimentația
Deficit de minerale, vitamine
Produse cosmetice agresive ( vopseaua)
Anxietatea
100 de fire e normal sa îți cada.
Renunța la stilul de viață pe care îl ai și adopta un stil lipsit de stres cotidian.
Spala-te cu șampon Apllpecin C1 și nu schimba șampoanele, folosește un șampon potrivit tipului tau de par.

| gabicoo a răspuns:

E de la terapia cu electroșocuri?

| AncaDorina1993 a răspuns:

Stres, lipsa vitaminelor din corp, daca ești mămică e de înțeles.
Eu după ce am născut am pierdut o grămadă de păr.
Dar am rezolvat o cu un șampon tare fain. Daca vrei ți-l recomand și ție. E cam scumput dar merită.

| Yaesmin a răspuns:

Să ai o alimentație echilibrată!