| Solix a întrebat:

Care e cel mai bun medicament antidepresiv? Eu iau Prozac si nu simt mare lucru
Voi ce luati sau ati luat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Banii sant antidepresivii ideali

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai bun medicamente depresiv, este somnul!
Odihna trebuie sa fie de 9-10 ore pe noapte, musai intre orele 10 seara si 2 noaptea, trebuei sa dormi, pentru ca doar in semn si doar intre acele ore se elibereaza hormonii fericirii: serotonina si melatonina.
Lipsa acestor hormoni, duce in timp al probleme hrave de sanatate si la depresii mari, schiztofrenie si salte inbalansuri hormonale.

| Donsavas a răspuns:

Nu ti poate răspunde nimeni la intrebare. Ce vrei sa simti tu? Prozac e sedativ si creste pofta de mâncare. Se da pentru a combate anxietatea asociată grijilor multe. Alunga depresia obsesiv compulsivilor. Ei au obsesii si obiceiuri de la care au așteptări. Antidepresivele le oferă starea de bine fără a mai avea dependente comportamentale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Donsavas):

Mie nu mi-au oferit nicio stare de bine, doar mi-au anulat orice sentiment, nu puteam sa simt ceva nici daca voiam :/ robotel.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

SSRI da. Din pacate,se prescriu ca prima linie de tratament,foarte multor oameni. Sunt atatea clase de medicamente, tratamente noi, care pot rezolva problemele comportamentale doar ca putini medici se pricep sau isi dau interesul. Pacientii nu cunosc mecanismele de acțiune si nu stiu nimic despre dezechilibrele bolilor de care suferă. De aceea nu ai facut nimic. Tu ce ai vrea sa obții de la tine însuți? Asta sa te întrebi. Asta vrea un psihoterapeut sa audă, medicamente pentru asta ai nevoie, nu pentru ceea ce iti da medicul conform unor statistici generale.

| Nevroza a răspuns:

Xanax

| qwertpro a răspuns:

Medicamentele sunt doar o metoda temporara de a evita depresia.Cel mai bun antidepresiv este un psihoterapeut. Daca vrei sa scapi de depresie, trebuie sa incepi intai sa elimini cauzele care o provoaca. Cere ajutorul cuiva din cei apropiati, unui psiholog sau psihoterapeut si nu o sa mai ai nevoie de antidepresive.Aceasta nu-i ajuta pe foarte multi oameni, si chiar de-i ajuta, e doar temporar, si apoi doar inrautasesc situatia.