| Angelsergiuboy a întrebat:

Care este cel mai bun medicament sau tratament pentru ulcerul gastric?

am nevoie de raspuns urgent

offer FUNDA + VOT

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Pacientul cu ulcer trebuie sa evite mesele abundente, recomandindu-se prinzuri reduse cantitativ si frecvente (5-6/zi). Alimentatia ulcerosului trebuie sa fie completa, bogata in toate principiile alimentare, cu evitarea consumului de alimente sau bauturi care cresc aciditatea gastrica (tot ce e acru e si acid!): supa de carne, condimente, citrice, rosii, ceapa, bauturi carbogazoase, precum si dulciurile concentrate consumate pe stomacul gol. In general, s-a renuntat la listele de alimente recomandate sau interzise, bolnavul fiind sfatuit doar sa evite mincarurile care nu-i priesc. Se recomanda excluderea fumatului si a consumului de alcool! Ca si tratament sunt indicate medicamente care protejeaza mucoasa gastrica impotriva secretiei clorhidro-peptice: a)medicamentele care scad secretia acida: de tipul inhibitorilor H2 (Famotidina, Nizatidina, Ranitidina) sau inhibitori ai pompei de protoni (Omeran, Omeprazol, Pantoprazol);
b)medicamente care tamponeaza aciditatea (pansamente gastrice) de tipul Dicarbocalm, Maalox, Malucol;
c) tratament antibiotic de eradicare a Helicobacter pylori (tripla asociere: Clarithromicina + Amoxicilina timp de 7-10 zile, in asociere cu Omeprazol timp de 4 saptamini).

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai gastroenterologul poate spune ce și cum!
Ceai de gălbenele și mușețel, pansament gastric (Maalox, suspensie), etc. dar nu uita ce este cel mai important, alimentație!
http://www.nutritie-sanatoasa.ro/......i-duodenal
http://dieta.romedic.ro/diete/Regim_ulcer_gastro-duodenal_0748.html, etc.
Multă sănătate!
Pa, pa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tratamentul cu antibiotice condus atent de gastroenterolog pentru eradicarea infectiei cu Helicobacter Pylori.