| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai bun tratament impotriva mirosului picioarelor? Exista si tratamente naturiste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, eu stiu ca dupa ce te-ai spalat pe picioare cu apa si sapun poti face bai caldute cu apa si bicarbonat de sodiu, si baile cu leventica, mai gasesti si diverse creme prin farmacii.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi la un dermatolog care iti va recomanda probabil un tratament impotriva ciupercii piciorului. In plus, trebuie sa pastrezi o igiena stricta: te speli minim de doua ori pe zi (dimineata si seara) cu apa calduta si sapun, eventual sapun cu sulf; porti doar sosete de bumbac 100% pe care le schimbi la maxim 12 ore si pe care le speli la 90-95 de grade Celsius sau le fierbi cu detergent; fierbi cearsafurile si prosoapele sau le speli la temperaturi inalte; porti numai incaltaminte de piele, captusita de piele si in fiecare seara o dai cu spray special (gasesti la farmacie); nu umbli fara sosete in pantofi si nici prin casa; speli cada dupa fiecare folosire cu Domestos.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

"cateva remedii pentru combaterea transpiratiei picioarelor:
- bai cu ulei de levantica.
In 6-7 l de apa calda se pun 2-3 picaturi de ulei si se tin picioarele in apa 15-20 de minute.
- bai calde cu apa si bicarbonat de sodiu. Se pun doua lingurite de bicarbonat de sodiu in 2 l apa calda si se tin picioarele in ea 15 minute. Baia se repeta de 2-3 ori pe saptamana. Se pulverizeaza apa cu bicarbonat de sodiu si in interiorul incaltamintei.
- bai cu infuzie calda din frunze de salvie.
- bai zilnice cu sare de mare.
- bai cu apa si otet alimentar de 90. Se pun 100 ml otet in 2 l de apa calda si se tin picioarele in ea timp de 15 minute. Procedeul se repeta de 2-3 ori pe saptamana.
- bai cu infuzie de coada calului si 50 g frunze de nuc. Se pun 50 g de coada calului si 50 g frunze de nuc in 2 l apa clocotita, se acopera vasul si se lasa sa stea 10-15 minute. Se mai pun inca 2 l de apa si se tin picioarele in acea apa timp de 15-20 minute.
- bai de picioare cu ceai negru. Se pun la fiert 4 litri de apa. Cand dau in clocot, se pun 3-4 plicuri de ceai negru, care se lasa sa fiarba 10 minute. Cand lichidul se raceste putin, se toarna intr-un lighean si se face o baie de picioare, vreme de o jumatate de ora. Se recomanda doua bai pe zi.
- bai de picioare cu cimbru. Se pune la fiert o jumatate de litru de apa. Cand da in clocot, se adauga doua lingurite de cimbru si se lasa sa fiarba 10 minute. Se pune la racit, se strecoara, apoi se face o baie de picioare de o jumatate de ora. Repetati procedeul zilnic, pana la disparitia mirosului.
Bai de picioare cu bicarbonat de sodiu si otet

http://femina.rol.ro/art/6573-54-Remedii_pentru_mirosul_picioarelor.htm
http://www.askmen.ro/Picioare_frumos_mirositoare-a112.html
Un alt remediu impotriva acestei neplaceri este pudra de talc. Folositi-o inainte fiecarei incaltari. "

| Simon a răspuns:

Mie mi-a fost recomadat sa folosesc frunze de nuc - acestea le fierbi ca si cum ai face ceai, doar ca va fi o cantitate mai mare, si te vei spala seara pe picioare. Ar mai fi niste spray-uri pe care le gasesti in farmacii, nu mai stiu exact cum se numesc. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se trateaza mirosul, trebuie tratata ciuperca care poate fi localizata la unghie, piele sau incaltaminte!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Formol nediluat direct! Te speli apoi te ungi cu formol si gata, o luna si ceva nu mai ai treba. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa te speli cu bicarbonat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frunze de tei cu frunze de menta fierte si racite si spalare de doua trei ori pe zi, incercati.

| radumihalache a răspuns:

Am folosit formol de cateva ori, insa mi s-a parut un pic macabru :) si nu dura decat 2 saptamani pe urma iar la fel, miros urat de picioare. Pana la urma am reusit sa scap de miros cu Odaban pudra pentru picioare. Este extrem de buna. Am gasit-o pe http://www.antitranspiratie.ro pentru ca nu se gaseste peste tot, nici in farmacie nu am gasit-o. Exte extrem de buna! O dai in pantofi, adidasi, etc, timp de o saptamana in fiecare zi pana se consuma, iar dupa aia nu mai transpiri si nu iti mai miros picioarele timp de 6 luni! E foarte, foarte buna, pur si simplu scapi de transpiratia si de mirosul neplacut, urat, al picioarelor.