| Clever a întrebat:

Care este cel mai important organ al omului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Creierul! De la creier porneste totul. Datorita creierului ne deosebim de animale si ne numim oameni. In concluzie, creierul este cel mai important organ al Omului.

26 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Toate formeaza un mecanism functional precum rotitele unui ceas mecanic!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt cateva organe importante, eu cred ca mai important decat toate este creierul, inca nu s-a descoperit nimic cu care sa poata fi inlocuit, celelalte pot fi inlocuite cu organe artificiale. Numai bine!

| missbee a răspuns:

Fiecare organ din corp este important. Unii spun creierul, alţii spun inima, alţii plămânii. Da, inima şi plămânii sunt importante, dar sunt coordonate de creier, la fel ca şi celelalte organe ale corpului. Dacă lipseşte creierul, nu mai funcţionează nimic, dacă lipseşte inima, murim.
În concluzie, organele noastre sunt într-o relaţie de codependenţă unele faţă de celelalte. Toate la fel de importante.

| Vizitiul a răspuns:

Nu se poate vorbi de "cel mai important". Oricum, daca ar fi sa gandesti cu sufletul, inima, ar fi cel mai important organ.
Pana la urma cred ca organele de reproducere sunt cele mai importante. Fara aceste organe nu ar mai exista om pe pamant in cel mult 100 de ani. Cu exceptia celora care traiesc 110, 115, 120 de ani.

| Nicoleta a răspuns:

Toate sunt importante. Daca lipseste unul, nimic nu mai functioneaza cum trebuie.
DAca chiar vrei un organ important.acela e inima.
Altul ar fi plamanii.nu cred ca ai mai putea trai fara sa resppiri.
Altul este creierul.Imagineaza-ti un om fara creier in cap...acela nu mai e om.
Nu pot sa declar un anume organ cel mai important.

| mihaibrasov a răspuns:

Evident, limba.

| Derye a răspuns:

De ce?
Ai prea multe si nu stii cum sa faci sa scapi?

| sylvie a răspuns:

Fiecare organ e important in felul sau. De ce? Vrei sa scapi de vreunul?laughing

| Aiicha a răspuns:

Inima, fara inima mori instant.

| Angeloxd a răspuns (pentru Aiicha):

Si fara creier inima ar bate degeaba...
Adica un fel de mort-viu.

| Angeloxd a răspuns (pentru Aiicha):

Fara creier inima ar bate degeaba.
Ai fi un fel de mort-viu + ca fara creier nu mai functioneaza alte organe si inima s-ar opri.

| foxi a răspuns:

Creierul!

| georgegs a răspuns:

Creieru.

| Bubu a răspuns:

Toate au o anumita importanta, dar crd ca inima tongue

| Rukhsandra a răspuns:

Fiecare organ are importanta lui dar cel mai important organ este inima. Daca nu e inima nu exista circulatia sangelui deci suntem morti

| ioandreii a răspuns:

Toate sunt importate dar inima e primul care se creeaza si ultimul care putrezeste, apoi si creierul. degeaba ai minte fara inima si degeaba ai inima fara minte.

| Vampii a răspuns:

Inima:X

| Anelise_2071 a răspuns:

Toate organele sunt importante.Toata lumea spune ca inima sau plamanii sunt cele mai bune, dar ganditi-va:Creierul:controleaza toate organele, Plamanii:oxigeneaza sangele, Inima:Il pompeaza in tot organismul, Stomacul, intestine subtiri si groase, traheeea, saliva, dintii, participa la formarea hranii, oasele ne leaga corpul, muschii ne ajuta sa ne miscam, vasele de sange, ficatul, pancreeasul, vezica urinara etc...toate sunt importante in felul lor, daca ne-ar lipsi una nu am putea traii...decat foarte putine organe minore care se scot din cauze grave.Deci,recapitulez:orice organ este improtant sid aca ne-ar lipsi ne-ar afecta cu ceva si nu am mai traii cum traim in viata de azi.

| Cretaker a răspuns:

Penisul.

... oh wait...

| pauladrian a răspuns:

Inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anusul si Creierul

| Smileee a răspuns:

Toate sunt importante. Dar, dupa parerea mea, inima este cea mai importanta, deoarece daca ea nu ar exista nu am mai putea trai.

| ☣ JoHNnY ☣ a răspuns:

Penisul :p

| Angeloxd a răspuns:

Inima și creierul

| angelsnastea a răspuns:

Inima

| Catalin_8218 a răspuns:

Cel de reproducere big grin