| Caitlin1426 a întrebat:

Care este comparația dintre sistemul endocrin și sistemul nervos? Va rog mult ajutați-mă am nevoie repede de asta! DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Sistemul endocrin reprezinta toti hormanii din interiorul corpului, pentru a coordona activitatea organismului.
sistemul nervos reprizinta toti nervii din interiorul corpului.
sistemul endocrin functioneaza doar pentru a coordona activitatea corpului,, in timp ce cel nervos primeste comenzi de la creier, si reactioneaza la schimbari sau: lovituri, frig, caldura mare, adica datorita lor simti durerea, frigul, caldura, dar si reusesti sa te misti...