| iulicab a întrebat:

Care este diferența dintre aspirina naturala și cea normala la cutie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ar trebuii sa intrebi un farmacist sau pe medicul de familie ei sigur stiu diferenta, tu ce varsta ai?

| Floridori a răspuns:

Aspirina naturala, numita si saliciol natural, contine salicina extrasa din scoarta salciei albe (Salix alba).Pe langa acest extras, poate contine si extras de rozmarin, maltodextrina, talc etc.
Principalela diferenta dintre aspirina naturala si aspirina de sinteza este faptul ca aspirina de sinteza, administrata in cantitati mari sau pe perioade lungi de timp, poate ataca mucoasa gastrica.Aspirina naturala nu prezinta acest risc.
Alt factor important este pretul si diferenta este evidenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea naturala are mai multe efecte secundare, compusul artificial este acid acetilsalicilic, cel natural este salicilic dar cu impuritati