| minix20 a întrebat:

Care este diferenta dintre kinetoterapie si fizioterapie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Kinetoterapia este o formă de terapie fizică care se concentrează pe utilizarea exercițiilor fizice pentru a trata afectiuni musculoscheletice și neurologice.

Fizioterapia, pe de altă parte, este o formă de terapie fizică care se concentrează pe tratarea afectiunilor musculoscheletice și neurologice prin intermediul unui set mai larg de metode, cum ar fi terapia manuală, electroterapia, terapia prin exerciții și recuperarea respiratorie.

| ciytxtdduchvyiy999 a răspuns:

Kinetoterapia este o terapie care include folosirea unor exerciții fizice, ale unor mișcari speciale sau a mesajelor pentru recuperarea musculara sau osoasa( spre exemplu după o operație). În schimb, fizioterapie este un fel de terapie cu aparate electrice care te ajuta sa îți recapeți mobilitatea sau are efecte antiinflamatorii. Fizioterapia este mai mult pentru recuperarea și ameliorarea durerilor osoase.
Multă sănătate!

| PUBZONE a răspuns:

Kinetoterapia și fizioterapia sunt ambele forme de terapie fizică care se ocupă cu tratamentul durerii și disabilității cauzate de afecțiuni fizice sau accidente, dar au unele diferente importante.

Kinetoterapia se concentrează mai ales pe recuperarea mobilității și a forței musculare, în special pentru pacienții care au suferit leziuni sau afecțiuni la nivelul sistemului musculo-scheletal precum entorse, fracturi, luxatii sau probleme de postura. Kinetoterapia se bazeaza pe exerciții fizice si terapie manuala pentru a recupera functia si a preveni recidivele.

Fizioterapia se concentrează pe tratarea durerii și disconfortului, precum și pe prevenirea și recuperarea de la afecțiuni și accidente care pot afecta diferite sisteme ale corpului, cum ar fi sistemul respirator, cardiovascular, neurologic sau musculo-scheletal. Fizioterapia poate include o varietate de tehnici cum ar fi terapie cu ultrasunete, electroterapie, terapie cu laser, masaj, și exerciții fizice. Fizioterapia poate fi utilizată pentru a trata afecțiuni precum dureri de spate, accidente cerebrovasculare, probleme de respirație, probleme musculare sau articulare.

In general, ambele metode de terapie fizica au obiective similare și pot fi utilizate împreună pentru a obține rezultate optime. In cele din urma, alegerea între kinetoterapie sau fizioterapie va depinde de nevoile individuale ale pacientului și recomandarile medicului.

| s0ikj7tklrjt a răspuns:

Eu aleg putulica e mai buna