| DeeaRi a întrebat:

Care este diferenta intre boala neurlogica si boala psihologica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Boala neurologica cuprinde afectiunile sistemului nervos, central si periferic, afecteaza toti nervii din corp, creierul si maduva spinarii.Bolile psihice sunt tulburarile mintale-dereglari functionale ale creierului.

| IndescribableChild a răspuns:

Cele neurologice produc modificari anormale la nivelul creierului, maduvei spinarii, nervilor periferici sau muschilor si alea psihologice produc schimbari asupra perceptiilor modului de viata si au la baza o boala neurologica ( in cele mai multe cazuri).

| Azµre a răspuns:

Neurologic - Ține de degenerarea țesutului nervos.
Psihologic - Ține de psihic de boala.bolile suferite în urma unei traume.

| cuticaadrian2 a răspuns:

Boala pshihologica este cand suferi in urma unei traume