| numesiprenume0 a întrebat:

Care este diferenta intre kinetoterapie si chimioterapie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Diferența este uriașă.
Chimioterapia este un tratament pentru cancer, kinetoterapia este o gimnastică medicală.

Cele două nu au nimic în comun în afara de faptul că sună oarecum apropiat. Este ca și cum ai întreba care este diferența dintre "optimist" și "optometrist" sau dintre "veteran" și "veterinar"

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Simpatică întrebare. big grin

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ca și între cifoză și ciroză. ))

| GeorgianaMdg a răspuns:

Kinetoterapie, ortografiată și chinetoterapie, denumită și chineziterapie sau kinetologie medicală este un tip de gimnastică medicală, care înseamnă, etimologic, terapia prin mișcare.

CHIMIOTERAPIA este un tratament pentru cancer care foloseste medicamente (numite generic citostatice) care distrug celulele canceroase.