| LoveAngel223 a întrebat:

Care este diferenta intre nurofen si algocalmin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ambele apartin aceluias grup de medicamente cunoscut sub numele de antiinflamatoare nesteroidiene -AINS care actioneaza prin schimbarea raspunsului organismului la durere.
Diferenta dintre Algocalmin si Nurofen o da structura chimica a substantei active din compozitia lor astfel :
*Algocalminul sau metamizolul sodic este un derivat de pirazolon iar Nurofenul sau ibuprofenul este un derivat de acid propionic

Cred ca informatia asta este cea mai importanta pentru. tine : Algocalminul este interzis în Marea Britanie (din 1965), Suedia (din 1974), SUA (1977), Arabia Saudită (1980), țări din UE (Danemarca, Olanda, Grecia, Irlanda, Lituania), Japonia, Australia, Ghana, Bangladesh, Nepal. În Belgia, Germania și Spania algocalminul se poate obține doar pe bază de prescipție medicală. În afară de România, metamizolul este la liber și în Egipt, India, Polonia, Macedonia, Mexic, Rusia și Turcia. Iata si sursa informatiei http://www.mymed.ro/antiinflamatoarele-nesteroidiene-ains.html

6 răspunsuri:
| cinnamon a răspuns:

Nurofen e pe baza de ibuprofen iar algocalmin pe baza de metamizol.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nurofenul contine ibuprofen care este un antiinflamator, iar algocalminul contine metamizol care este un antialgic.

Apache
| Apache a răspuns:

Nu e cine stie ce! ...algocalminul e putin imi puternic! si se crede ca e mai nociv...defapt in europa nu se mai comercializeaza, si la noi se vrea sa il luam numai cu reteta!
http://www.gandul.info/......ta-6668101

| UnusualV a răspuns:

Nurofenul me mai puternic big grin

| VariantaVerde a răspuns:

PAi nurofenul este pentru raceala si calmare si algocalminul pentru calmarehappy ast funda

| marinaforic a răspuns:

Nurofenul are ibuprofen(cred ca asa se scrie)iar algocalminul...nu stiu