| slsbwoand a întrebat:

Care este greutatea + inaltimea optima a unui baiat de 13 ani?
In prezent am 13 ani, 160cm, si 65kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista o inaltime standard pentru copii, fiindca fiecare copil isi mosteneste parintii biologici si creste in functie de hrana cu care se hraneste zilnic.

La 13 ani si 1.60m nu este rau ar trebui sa ai 60kg, findca esti copil inca.

| KovacsB a răspuns:

Esti cam grasut.
Renunta total la sucuri si dulciuri.

| Lubeni??38900 a răspuns:

Depinde cum vrei sa fii, slab, mediu, mare.

| ninuku a răspuns:

Persoanele care depasesc inaltimea de 1.55 metri, dar se incadreaza in intervalul 1.57-1.60 metri trebuie sa aiba o greutate de 49-65 de kilograme.

| slsbwoand explică (pentru ninuku):

De ieri m-am apucat sa fac abdomene iar de acum 2 saptamani fac cate minim 8 km in fiecare seara. De azi am inceput sa mananc mai putine dulciuri/sucuri si paine. O sa ajute? Greutatea la care vreau sa ajung este de 50-55kg

| Ioanaaa23pb a răspuns (pentru slsbwoand):

Da,numai sa te ți de antrenament mănâncă mai puțin "până ți se micșorează stomacul" și după continuă cu mese regulate și gustări dar în cantitate mai mică, eu am 1.60 și 70 de kg, le dau greu jos, dar nu e imposibil. Numai să nu îți pierzi speranța și să renunți și să zici " cine mă iubește mă iubește și mai plinuț", nu e ok pentru psihic, arată bine pentru tine! Oricum până se maturizează corpul mai este și o să apară multe schimbări, dar ia o încet

| ninuku a răspuns:

Sucurile si dulciurile nu sunt bune, de mancat trebuie sa mananci dupa antrenament pentru ca se consuma foartemulte calorii,
citeste aici si iti faci tu un regim

https://www.worldclass.ro/revista/ce-mancam-dupa-antrenament/