| Sawarekh a întrebat:

Care este limita cantitatii care trebuie mancata la ciocolata amaruie si ceapa?

Ideea este ca ciocolata amaruie imi place mult sa o combin cu lapte, deci aproape zilnic mananc.
Iar ceapa, o adaug la aproape orice, ciorba, salate, etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| teclado a răspuns:

In ce scop le mananci? ce vrei sa obtii?
Limita poate sa fie limita minima ca nu ai spus maxim
inseamna nici una
ba poate fi chiar limita cu - adica o cumperi si mi-o faci cadou mie asa ca ai mancat -1
iar al limita maxima eu cred ca 2 ciocolate cu peste 75% cacaua sunt de ajuns
am manacat eu mai multe de mai mute ori si de fiecare data ori mam constipat ori a dat diaria peste mine asa ca niciodata nu a fost bine cand am mancat ciocolata cu 90% doua de unu singur una dupa alta

iar ceapa poti sa iti pui si in cap ca asta nu strica
doar daca ai hiper aciditate gastrica si un inceput de ulcer cu ciroza atunci este posibil sa irite putin stomacul
dar in general daca esti om sanatos mananca cata ceapa vrei ca face bine
contine atibiotice naturale
repara imunitatea
desinfecteaza
omoara virusi paraziti microbi
baga ceapa de preferat verde ca to e sezonul acum
mananca si praz daca iti place ceapa

la ce e bun prazul
face pe jmirghelul
si curata mizeria de prin tine care s-a lipit de peretii intestinelor

face curat ca si cand ai da cu buretele de sarma
are fibre care repara intestinele
e bun tare prazul ca ca dezlipeste toate gunoaile firele de par sai alte tampeniic are poate au mai ramas prin tine
poate ai inghitit cioburi sarmulite mici bucati de miro plastic plastice mici si prazul da cu jmirghelul peste tot si curata mizeria

| Sawarekh explică (pentru teclado):

Hmm interesant ce spui happy

Pai pur si simplu ca imi plac, dar si in general tind sa mananc alimente sanatoase, de ex ciocolata o mananc si cu cereale, lapte de soia, etc.

| teclado a răspuns (pentru Sawarekh):

Incerca sa le cumperi direct de la tarani mergi tu prin gradini pe la oameni prin curti pe la tara pe la sate nu cumpara alimente sanatoase de la shop online hiper market-uri super market-uri
cauta oameni care sa iti dea gaina din curtea lor
care sa te lase pe tine sa zmulgi niste patrunjel din gradina lor pe care nu o aveau pregatita pentru vanzare
sa iti iei capsuni de la unul care nu le are de vanzare
sa iei vin de la unul care nu vinde vin
si tot asa

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Care este limita cantitatii...la ciocolata amaruie si ceapa"

nu este o limită clară dar ea poate fi dată de: greață, banii cheltuiți, damful emanat

| nukeyly a răspuns:

Ciocolata amaruie, neagra =? limita, incadreaza-te la 25g zahar pe zi.
Neagra de care? aia 45-50% e slaba si are zahar diluat,[ex LIDL fin care la 200g, dark chocolate 47%, are 48.5% zahar la 100g ] daca mergi pe o "montezuma absolute black" aia are 0.5% zahar la 100g si ala 0.5% e cel srict din boaba de cacao naturala din pom.

Dar cum tot e otrava, doar doza conteaza, asa ca nu crede ca poti manca ceva la infinit fara pauza si apa clasica de bei parca 20 sau 50 LITRI pe zi, ti se diluaza sangele prea tare si mori.
Moderatia este cheia.

| Continchiscontsters a răspuns:

Ceapa este Sănătoasă nu vad nimic rău în asta dar cu ciocolată fie ia amăruie consumată în cantități exagerate nu prea este bine

| Continchiscontsters a răspuns:

Cu ciocolată amăruie consumată exagerata poți sate îngrași foarte rău chiar s-o dai în obezitate da dacă ai un metabolism bun care nu te îngrași ce mănânci și arde totul ești norocos sa ști
.

| Continchiscontsters a răspuns:

Cu ceapa exagerata stau și ma gândesc probabil o să-ți mirosea gura la ceapă mult dacă mănânci multă ceapă ști cam asta ar fi frate

Răspuns utilizator avertizat