| VladEXPLORE a întrebat:

Care este mai nociva la varsta de 15 ani, alcoolul sau tigarile?

Va rog mult fara raspunsuri de gen "ambele".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

Pentru corp țigările sunt mai nocive, pentru creier alcoolul.
Țigările provoacă mai ușor dependenta, dar dependenta de alcool este mai nefasta.
Alcoolul te poate face sa iei decizi regretabile, țigările nu îți modifica felul în care gândești.
Si încă ceva: alcoolul este mai periculos dacă bei puțin în fiecare zi, decât dacă te îmbeți ca porcul o data pe luna.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ti-o place raspunsul meu dar AMBELE.

| Adry05 a răspuns:

țigările, au mult mai multe efecte negative asupra corpului și-n mai multe direcții.

| Donsavas a răspuns:

Alcoolul pentru ca e unul dintre drogurile legale care chiar schimba structura creierului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tigarile. Motiv: cantitatea de oxidanti. Ambele sunt in schimb ilegale la varsta asta.

| UzzY475 a răspuns:

Eu zic ca tigarile. Daca bei alcool, devii destul de greu dependent, dar daca incepi sa fumezi, vei dori sa fumezi din ce in ce mai mult. Pentru sanatate ambele sunt nocive.

| M1989 a răspuns:

Ambele. La 15 ani ar trebui sa te preocupe scoala si viitorul si dupa alcoolul si tigarile.

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Alcool în cele mai puține cazuril, dar țigara e cea mai nocivă la adolescenți, și drogurile, desigur.