| Lenutafarfurie a întrebat:

Care medicament pentru dureri severe e mai puternic de cat morfina, fentanil sau oxicodona?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Morfina este cea mai puternica, dar se elibereaza numai pe reteta si numai celor care sunt in dureri extrem de mari sau pe moarte.
Daca ai probleme, discuta cu mama ta sa te duca la medic sa primesti ajutor medical.

| relian a răspuns:

Decit Morfina?
-Fentanyl este de 50-100 de ori mai puternic decat morfina.
-Carfentanil, Ohmefentanyl- de 10.000 de ori mai puternic ca morfina si de 100 de ori mai puternic decat Fentanyl.
-Brorphine - de 20.000 -30.000 de ori mai puternic decat Morfina si de 250 -300 de ori mai puternic decat Fentanyl

Morfina este natural, obtinut din Opiu care este extras din mac, restul is sintetitice.
Dar nu cred ca poate careva procura cele aratate peste morfina.

| Mindfulness a răspuns:

Vrei sa îți pui capăt zilelor? Sa ieși din simulare?

| StudentLaMedicina a răspuns:

Niciun dintre aceste medicamente nu se prescriu la dureri benigne. Dacă ai cancer, probabil ar trebui să ai Morfină depot 30 mg pentru seară şi una la nevoie de 10 mg cu acțiune rapidă. Câteodată este nevoie de un metabolit de Morfină (Fentanil sau Oxicodonă sau Tramadol) dar Morfina e cea mai bună pentru durerile maligne. Te constipă aşa că ai grijă să iei un laxativ.

| relian a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

A intrebat omu de vreo boala, a spus pentru ce vrea sa stie informatia respectiva? Tu deja te hazardezi, deja stii ca omu are cancer, deja dai si sfaturi si prescrii si medicamente laughing te apuciu sa faci si evaluari, doar ca nu stii c e evaluare ai facut, crezind ca faci rau, sau evaluarea ar fi una critica la mesajul meu, e de fapt o evaluare pozitiva laughing asta daca nu stii sa citesti.
Nu te mai dat mare, raspunde daca stii ce intreaba omu, poate ca intreaba doar asa din pura curiozitate, nu ca ar suferi de vreo boala.