| anonim_4396 a întrebat:

Care merge la sala si a mai folosit arzatoare de grasimi sub forma de praf cum ar fi CARNITINE FX?
Ce contin? Sunt utile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Si uite asa, in cativa ani te plangi de infertilitate sau ca bebe-ul a avut probleme la nastere (se se mai intreaba lumea, "Doamne, da' de ce sunt atatea cazuri de Down syndrom in ultimii ani"). Gandeste-te ca ficatul, pe care il expui la asemenea compusi chimici sintetizeaza materia prima pentru hormonii din organism. Produsele sunt utile, dar nu pentru tine ci pentru profitul vanzatorilor.
Ai asistat tu la testele clinice pentru asemenea produse? Cunosti amanunte despre efecte secundare?
Am mai spus asta: in materia medica orientala este un paragraf care apara la unele plante,"administrati cu grija, se foloseste de mai putin 100 de ani".
Gata, m-am racaorit! In fond e corpul tau si viata ta. Ai dreptul sa faci experiente, dar stii probabil, cineva tot plateste nota de plata.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Carnitine nu este un arzator de grasime, asa cum mint cei care il comercializeaza ilegal, ci este un aminoacid. El este eficient daca este luat sub atenta supraveghere a unui medic si numai dupa analize amanuntite (pentru ficat, rinichi). In plus, in timpul tratamentului, se fac analize de sange lunar si consulturi medicale complete macar o data la doua saptamani, precum si la cel mai mic semnal de alarma.

| drpopa a răspuns:

Cele mai folosite preparate de catre sportivi sunt arginina si carnitina ambele fac parte din grupa aminoacizilor sunt sintetizate si de organismul uman in ficat iar carnitina si in rinichi, efectele ambelor sunt intr adevar cresterea metabolismului muscular prin oxidarea in mitocondrii acest proces are ca rezultat reducerea greutatii corporale, cresterea rezistentei la efort, cresterea fortei musculare, au efect benefic asupra bolilor cardio-vasculare. Contraindicatiile sunt afectiuni hepatice si renale, efectele adverse apar la doze de peste 3g/zi.