| edera13 a întrebat:

Care șampon e cel mai bun pentru par gras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Cosmiinna a răspuns:

Eu folosesc clear. Sunt foarte mulțumită de el.

| danutz2006 a răspuns:

Buna,
Nu sunt in masura sa iti recomand o marca anume deoarece nu exista o marca care sa fie unanim valabila pentru toate persoanele.
Fiecare individ este unic si produsele cosmetice care sunt bune pentru unul pot sa nu fie la fel pentru alta persoana.
Cu ce pot eu sa te ajut este sa iti fac cunoscut un articol in care sunt prezentate cateva sfaturi pentru persoanele cu par gras:
http://www.andreearaicu.ro/......rului-gras
Sper ca iti va folosii catusi de putin.
O zi frumoasa.

Răspuns utilizator avertizat
| dermdoc a răspuns:

Buna ziua,

Seboreea poate fi cauzata de alimentatie, stress si/sau determinata genetic. Detalii aici: http://primoderm.ro/articole/seboreea-ce-este-si-cum-se-trateaza/

Ca si tratament cu sampoane dermatologice puteti incerca: Stieprox sau Selsun Blue sau Blue Cap sau Dercos (Vichy) sau Gerovital cu Ihtiol sau Mediket Ictamo. Eficienta lor, dupa cum zicea si colegul mai devreme, nu este aceeasi la orice persoana. La spalarea de 2 ori pe saptamana spuma se mentine 5 minute pe scalp inainte de a fi clatita.

Succes!

| ylakiztenurb a răspuns:

Si eu am avut aceasta problema si am scpat doar cu ajutorul bicarbonatului de sodiu...adaug 2 lingurite de bicarbonat in sampon si gata.

Răspuns utilizator avertizat
| Bianca_Bănică_1993 a răspuns:

Samponul pentru par gras de la Favisan.