| alexutza222 a întrebat:

Care sunt cauzele fobiei de ace medicale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| OnuOnulică a răspuns:

Se numeste Belonefobia:frica de ace "spun specialisti"
Un secret important este sa practici sinceritatea. Obisnuieste-te sa te intrebi, de fiecare data cand te framanta ceva:care-i problema? Nu-i nevoie sa o marturisesti nimanui, mai ales daca e vorba de ceva care nu-ti place.
Fobia este, de fapt, o teama irationala si obsedanta referitoare la anumite obiecte sau la anumite situatii. Fobiile pot invada oricare dintre obiectele si situatiile realitatii de care experienta individuala se leaga intr-un mod oarecare.
O formula miraculoasa prin care putem scapa de fobie nu prea exista... Exista totusi alternative pe care le putem folosi cu succes.
Se cunoaste foarte bine ca pentru a-ti invinge frica trebuie sa o infrunti. Este perfect valabil si in acest caz. Cel mai adesea, tratamentul fobiilor se refera in principal la expunerea persoanei fobice la stimulul care ii produce teama, pana cand senzatia de spaima sau de frica disparewinking
Asa ca daca ai de facut o injectie fa-o si nu te gandi inainte sa te duci la cabinet ca vei avea de facut o injectie, du-te fara frica ca doar nu mori dintr-o intepatura mica ca de tantar, nu doare asa rau insa frica te face sa simti durere.