| vreaubebe a întrebat:

Care sunt costurile FIV in Romania, si care sunt sansele de reusita? Va rog sa ma ajutati.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| rain a răspuns:

Se pot efectua 2 proceduri de fertilizare in vitro:

- IVF (fertilizare in vitro) - 6900 lei
- ICSI (injectie intracitoplasmatica de sperma) - 8700 lei.

Indiferent de tipul de procedura la care se va recurge, nu include medicatia (se procura separat la indicatia medicului tau curant, difera de la caz la caz si costa aproximativ 2500 de euro, in functie de tratamentul recomandat) si nici analizele premergatoare inscrierii in procedura.

La inceput este de preferat sa te adresezi coordonatorului programului de fertilizare in vitro pentru o discutie la care sa te prezinti cu intreg dosarul medical, urmand ca apoi sa se stabileasca ce investigatii mai ai de efectuat si, ulterior, tipul de procedura pe care il vei efectua.

Sursa: Centrul Medical Medsana

----

Preturile difera de la clinica la clinica - important de stiut e ca pretul e variabil si unic fiecarei persoane in parte. Anumite persoane pot ajunge si la sume astronomice ( >50. 000 eur ).

Mult succes!