| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt efectele spray-ului paralizant asupra ochilor? Cum e senzația aia când substanța aceea a luat contact cu ochii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu l-am incercat (ca victima), am inteles ca sunt dureri insuportabile la nivelul fetei, nu doar la ochi. Se localizeaza la ochi atunci cand incepe sa "treaca".
In primele minute, clientii mei lesina complet.
Apoi incep sa urle.
Eu folosesc ceva de-a dreptul paralizant, care nu se mai gaseste acum, cel putin nu "la liber". Contine ceva ce miroase a diluant, de la care "iau somn" clientii.
Cele care se gasesc pe toate drumurile (NATO, de exemplu) sunt pe baza de piper, si sunt doar iritante, nu paralizante. Victima are usturimi la nivelul fetei, dar majoritatea raman in picioare, doar ca nu mai vad.
Paralizantul ii face leguma pentru cateva minute.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai conteaza sa nu mai vada, in rest nu conteaza.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mosotti):

Daca e beat, iar spray-ul e doar iritant, nu faci treaba.
Pentru mine conteaza ca ramane leguma, pe cand se trezeste e deja in Logan, incatusat. Sau mort... Cum au patit altii. E si ala un risc.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai da. Dar cand chemi politia, de ex cum arati ca nu l-ai sprayat aiurea? Daca zice ala, s-a luat de mine domne si mi-a dat aiurea, eu n-am facut nimic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mosotti):

Lucrez in paza, nu prea mi se cere sa justific de ce am spray-at. Exista martori de obicei, si am un palmares bun.
Tehnica e destul de simpla, astept sa devina violent individul, ori sa fuga, dupa ce a comis ceva. Daca e doar guraliv, il provoc sa devina violent, apoi fsss...
Ideea este sa scapam de scandalagii.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Exact, esti frate-miu ca gandire. Bine, eu nu provoc, dar daca ma ataca cineva, se ia de mine, pac, nu am avut ocazia, dar daca era, as fi tras cu spray. Aaa, daca esti la pasa e altceva, eu ma refeream asa daca pe strada s-ar lua cineva de tine, cum arati ca ala te-a atacat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mosotti):

Pe strada nici nu m-as mai chinui sa dau declaratii. Daca e o intamplare fara martori si fara inregistrari, iar el cade victima spray-ului, s-ar putea sa imi vad de drum linistit. Asta daca ar fi vorba de un spray cu piper, nu Cernobil-ul de la servici, ca dupa ala e nevoie de ambulanta si declaratie, altfel mai moare naibii, si ma trezesc suspect de crima.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mda, e putin riscant

13 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Lucrez la paza, deci spray-ul e jucaria mea preferata, prin 2o11 cand lucram la primul post de paza, am aruncat cu spray dupa un caine(un jet,nu cu spray-ul la propriu booh) nu l-am nimerit din fericire,insa a trecut pe langa el,si a fugit de miros,apoi gata.Dar cum e karma,s-a intors, sa scurs doar o picatura din el,si mi-a cazut pe maini,eu avand buzele crapate,m-am atins pe botic,vaii, toata noaptea nu am putut sa fac altceva decat sa ma spal pe botic,si sa laughing ma clatesc, degeaba, ala are piper si ardei, deci si in ochi, si in gura daca te nimereste, te zapaceste de nu mai ai chef de nimic! Garantez 100% asta.

| Mosotti a răspuns:

Mie mi-a zis cineva care a folosit pe unu spray cu piper si a zis ca nu are efect chiar imediat, nu stiu daca e asa, dar daca e asa e aiurea. Dar tot asa a zis ca iritatie, ursturimi, din astea ca efect.

| Catrice a răspuns:

Plângi de mila, de dor, de jale de ce vrei tu.

| gabicoo a răspuns:

De ce nu încerci pe pielea ta?

| Sophieka a răspuns:

Buna,

Eu din greseala am scapat sprayul din poseta in casa, si picand, a iesit putin spray care a mers la mine in ochi. Desi a fost doar o cantitate foarte foarte mica, a fost foarte puternic.
Imediat locuinta s-a imprastiat de sprayul cu piper, mi s-a facut rau, m-au usturat ochii si m-am sufocat, nu mai puteam respira...Au fost circa 15-20 de minute grele de suportat. Am iesit din locuinta, lasand usa deschisa pentru a se produce curent.
Deci este puternic, daca o cantitate aparent nesemnificativa a putut crea aceasta situatie, una mai mare, poate crea probleme grave chiar deces.

Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat