| Ciovy a întrebat:

Care sunt mai eficiente pilula de a doua zii ( alleone) sau anticoncepționalele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vorbesti de doua lucruri total diferite!

Pastila de a doua zi este o "bomba hormonala" care "explodeaza" un ovul fecundat, continand o cantitate enorma de hormoni. Se ia numai in caz de urgenta si este recomandat sa fie luata numai 1 singura data in viata femeii, din cauza cantitatii foarte mari de hormoni, care face ravagii in corpul femeii, modificandu-i ovulatia si ciclul pe urmatoarele 6-12 luni si multe alte efecte secundare.

Anticonceptionalele - sunt pastile hormonale cu un procentaj infim de hormoni, care se iau ZILNIC si care suprima ovulatia, nepermitand sa ramai gravida.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pilula de a doua zi nu e o metoda de contraceptie. Nu poti compara cele doua.

| Madaxo97 a răspuns:

Dacă faci sex regulat cel puțin odată pe lună, cel mai bine folosești anticoncepționale. Ambele își fac efectul dar fiecare în felul ei, pastila aia ellaone o iei în caz de urgență doar, nu se ia ca pe bomboane, anticoncepționale poți să le iei, sunt inofensive și te protejează de sarcină.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Sunt două lucruri diferite. Pilula de a doua zi se ia de urgență dacă nu ai avut protecție sau dacă protecția a dat greş.

Anticoncepționalele se iau ca metoda contraceptivă în fiecare zi, dar nu pot opri o sarcină dacă le iei prima dată după contactul neprotejat.

Deci după cum vezi amândouă sunt bune, dar fiecare la altceva.

| iHATEIDIOTS a răspuns:

Apoi si tu devii o mucoasa cand nu vrea ala sa stea cu plozii tai