| 0Lora0 a întrebat:

Care sunt primele semne cand creste maseaua de minte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Prima data ti se umfla ganglionii din spatele urechii, unde este pozitionata maseaua. Apoi, ai sensibilitate la cald sau rece. Pe urma te doare urechea pe partea careia este pozitionata maseaua. In jur de 1 an te tine si pana nu creste nu o poti scoate. Recomandata este scoaterea ei, dar dupa aproximativ 9-10 luni.Mai depinde de un lucru- daca maseaua care iti iese se afla sus sau jos? Spun asta pentru ca maselele de jos atunci cand ies dor foarte tare si ti se umfla gingia f rau, pe cand cele de sus nu dor deloc.

| 0Lora0 explică (pentru PangeeaRogvaiv):

Si cam la cati ani iasa maseaua de minte?

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru 0Lora0):

Intre 17 si 25. Mie mi-a iesit la 25 de ani si am avut dureri groaznice timp de 9 luni. Mi s-au umflat ganglionii limfatici din spatele urechii pe partea dreapta jos, ma durea gingia si era foarte umflata, aveam sensibilitate la cald/rece de la dintii din fata pana in spate la masea si ma durea urechea foarte tare cu tot cu gat pana la clavicula, plus ca o simteam din cand in cand atunci cand crestea. Cam astea sunt simptomele.

| Cristina_Ana-Maria_1999 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Eu am 11 ani si mi.ai dat...:\

5 răspunsuri:
| AndreiAndreiP a răspuns:

Pai o simti ca se ridica sub carne si apoi apare incet, incet

| Adrain121 a răspuns:

Te doare FUNDA?