| Rumi a întrebat:

Care sunt primele semne care iti arata ca trebuie sa te operezi de apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LoveStories a răspuns:

Apendicita este inflamatia acuta a apendicelui, un rest embrionar al intestinului, care se manifesta la inceput printr-o durere abdominala, initial difuza si nelocalizata, in zona ombilicala.

Aceasta durere se concentreaza in 1-2 zile in partea din dreapta jos a abdomenului, in fosa iliaca dreapta.

Apendicita este cea mai des intalnita urgenta chirurgicala abdominala si apare frecvent la persoanele cu varsta cuprinsa intre 10 si 30 de ani. Poate aparea si la alte varste, existand si cazuri cu manifestari particulare la varstnici.

Printre simptomele clasice ale apendicitei se numara: anorexia, care progreseaza spre greata si varsaturi, distensia abdominala si febra.

Mai pot aparea si urinarile dureroase, crampele severe, constipatia, diareea cu gaz si varsaturile care preced aparitia durerii.

In cazurile cele mai grave tranzitul pentru materii si gaze se poate opri, iar pacientul poate intra in colaps cardio-circulator.

Pentru a o diagnostica, o vizita la medic poate fi de ajuns.

Spune exact ce te doare, indica zona dureroasa si apoi vei fi supus unui examen abdominal si unui set de analize.

Daca ai unul sau mai multe dintre simptomele de mai sus nu ezita sa mergi la medic! O data cu trecerea timpului, boala se agraveaza si poate fi chiar letala!

Dupa ce diagnosticul de apendicita a fost pus, se va interveni chirurgical, operatia purtand numele de apendicectomie.

In cazul in care boala se agraveaza, cea mai serioasa complicatie este perforatia, cu peritonita libera sau fistulizarea in organele vecine.

In cazul unei peritonite, solutia este spitalizarea de urgenta intr-un serviciu de chirurgie. Spitalizarea dureaza intre 8 si 15 zile.

Operatia este imperios necesara si vizeaza tratarea cauzei peritonitei (ablatia unui apendice), curatarea cavitatii abdominale si amplasarea unui dren. In completare se administreaza antibiotice.

Mortalitatea, in cazul neprezentarii la timp, dupa apendicita si peritonita, este foarte mare, aproape 50 %.

Simptomele peritonitei: dureri abdominale care incep brusc sau cresc treptat, crampe continue sau crescande, voma unica, balonari, retinerea emisiei de gaze si a fecalelor din cauza intreruperii tranzitului digestiv, puls rapid, febra inalta etc.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O durere in partea de jos dreapta a burtii care creste de la ora la ora si ajunge in 12 ore insuportabila, fara ameliorari, lipsa completa a poftei de mancare si greturi plus/minus varsaturi.

| Empathizer a răspuns:

Nu-ti face griji ca n-ai sa te operezi la timp. In apendicita acuta, durerea abdominala (care incepe din dreapta buricului de la un nivel ceva mai jos decat al acestuia) nu trece si creste progresiv in intensitate pana cand nu mai rezisti si te duci oricum la spital. Durerea asta e semnul principal, care nu se poate sa lipseasca. Uneori iradiaza si pe fata anterioara a coapsei, cand simti ca te doare si piciorul.

| LiK3 a răspuns:

Greturile,voma,te doare partea dreapta happy

| Decrepit a răspuns:

Prima data, simti o durere "surda" in partea central-superioara a abdomenului.Imediat ce incep durerile abdominale, ai greata si varsaturi. Dupa, apare pierderea apetitului.La care mai pui si febra - nu foarte ridicata, totusi - si umflarea abdomenului.N-ar fi excluse nici crampele sau urinarile dureroase.

| Flynn2001 a răspuns:

Dureri dreapta jos si iti vine sa vomiti.

| stoica1 a răspuns:

Te doare in partea dreapta jos si iti vine sa vomiti mereu. Dar mai bine consulta un doctor

| Phantom933 a răspuns:

Stiu de la o colega..de doare in zona aia mai la dreapta, iti amorteste piciorul drept.te doare si burta. Funda?

| Phantom933 a răspuns:

Daca te ingrijoreaza ceva si pe mine m-a durut in zona aia 2 saptamani..si era din cauza unui efort mai mare..am carat niste saci si de aia. daca crezi ceva ridica piciorul drept si apasa-te acolo. daca te doare rau du-te la doctor. Fundita?

| Alexizz13 a răspuns:

Te doare in partea dreapta, te doare
burta si si piciorul si in zona buricului
straight face straight face
Stai pe spate si apasate acolo unde te doare.
Daca te mai doare du-te la doctor

| Amariei_Nico_1995 a răspuns:

Voma,dureri de cap, dureri de picioare

| andreea96mihaela a răspuns:

S.ar putea sa ai apendicita daca te doare coloana, spatele, sau intr.o parte si ai greturi. Cel mai bine este sa te duci la doctor si sa.ti faci un control.
Multa sanatate!

| Rumi explică (pentru andreea96mihaela):

Pe mine ma dor coloana si spatele dar din cauza faptului ca am scoleoza. Nu are legatura, nu?

| andreea96mihaela a răspuns (pentru Rumi):

Nu stiu ce sa.ti zic, parerea unui doctor este recomandata. Eu mi.am facut recent un control si mi s.a spus ca e foarte probabil sa am apendicita, mai ales ca am avut toate simptomele de mai sus.

| deea_6558 a răspuns:

Te doare in partea dreapta, iti amorteste piciorul, ai dureri de cap, stari de voma
fundita?