| lidia_pranz a întrebat:

Care sunt riscurile pe care le presupune o sarcina dupa ce ai avut hepatita C si te-ai tratat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa ne spui daca mai ai virusul sau nu. In al doilea rand trebuie sa vorbesti cu medicul care te-a trata precum si cu un ginecolog care sa-ti spuna care e termenul minim intre tratamentul cu interferon si o sarcina (minim un an, dupa parerea mea).

2 răspunsuri:
| miky_5469 a răspuns:

Nu pot sa cred ca ai avut hepatit C si te-ai vindecat? poate boala s-a ameliorat dar de vindecat nu cred, ai fi prima din lume care se vindeca de hepatita C! asa ca riscurile de a transmite hepatita C la noul nascut sunt foarte mari, poti sa ai sansa ca sa nu transmiti virulul ( dar intr-o proportie f mica ), dar tot atat de bine intr-o proportie mult mai mare poti transmite virusul C nou nascutului! deci caca cineva zice ca te-a tratat e una dar ca te-i vindecat e alta! imi pare rau pentru tine dar asta e adevarul!crying

| Ronin a răspuns:

Eu am fost in situatia asta. Copilul meu a fost conceput si s-a nascut cind eu aveam deja HCV. Nici el, nici sotia mea nu l-au luat. Probabilitatea e relativ mica. Riscul cel mai mare este la contact cu singe infectat. Celelalte variante (sex, stomatolog, frizer) comporta riscuri mai mici.