| ana_6908 a întrebat:

Care sunt riscurile razelor x prima saptamana de sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscurile sunt foarte mari, atat de mari incat pot fi letale pentru bebelus. Practic el poate muri. Daca nu, riscul sa aiba malformatii grave este si el semnificativ. Aceste malformatii le va putea identifica medicul care iti va face primele ecografii de morfometrie (saptamanile 16-19), daca sarcina ajunge la aceasta varsta. Mai exista un risc, nu foarte mare dar exista, ca bebelusul sa dezvolte dupa nastere, leucemii, limfoame, alte cancere.
Eu te sfatuiesc sa vii la Bucuresti si sa fii consultata de un specialist de prima clasa, apoi sa-ti faci ecografii la cei mai buni in domeniu si, impreuna cu medicii, sa hotarati daca pastrezi sarcina sau nu.

1 răspuns:
assiris
| assiris a răspuns:

Pot produce mutatii genetice la făt, imprevizibile care pot apare imediat sau tardiv.