| Andrei5001737 a întrebat:

Care sunt șansele de a naște normal și de a face cezariană la 31 săptămâni și 1, 5 kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StudentLaMedicina a răspuns:

Depinde de resursele celui mic. De obicei nu prea lasă copiii aşa mici să se nască natural, pentru că este un stres prea mare pentru ei. Important este să îi dea medicamente pentru maturarea plămânilor şi să poată amâna naşterea cu (ideal) 48h.

| Andrei5001737 explică (pentru StudentLaMedicina):

Asta sa și întâmplat… internată momentan câteva zile

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Andrei5001737):

Mulțumesc mult pentru fundă. Să vă bucurați de bebe.

| Andrei5001737 explică (pentru StudentLaMedicina):

Mulțumim frumos!

10 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

De obicei cand un copil trebuie sa se nasca la 31 sapt inseamna ca e o urgenta care necesita cezariana dar nu intotdeauna. Medicul e cel care decide.
Si nu te speria, la 31 de saptamani copiii au sanse de supravietuire de peste 95%

| Madaxo97 a răspuns:

Foarte puține șanse, doar dacă are mama probleme și naște prematur, oricum 31 săptămâni e prea prematur și nu cred ca va naște acum, cezariana în niciun caz. Dupa 36 săptămâni va naște cel mai probabil, cezariana e programata de obicei la 38 săptămâni.
Dar ce întrebare e asta? De ce ai întreba așa ceva? Vrei să nască mai devreme sau?

| Andrei5001737 explică (pentru Madaxo97):

Tocmai ca nu vreau… suntem pe hol și nu mai am răbdare…. Are contracții de naștere

| Madaxo97 a răspuns (pentru Andrei5001737):

Aoleu, nu e bine. Trebuie să o vadă un doctor neapărat

| Andrei5001737 explică (pentru Andrei5001737):

Am plecat de la un spital la altul … i-a dat injecție de amânare a nașteri până ajungem la celălalt spital … am venit la altul deoarece acolo nu aveau incubator … deci e clar ca va naște sau sunt aia prea incompetenți?

| Madaxo97 a răspuns (pentru Andrei5001737):

sad îmi pare rău să aud.
Dacă i-au făcut injecție de amânare a nașterii, și tot are contracții și o doare rau, ar trebui ținută sub supraveghere, să rămână internată eventual.

| Cipi1212 a răspuns:

1,5 kg are copilul?