Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Care sunt simptomele aslo-ului? Eu am mai avut aslo crescut(600 in loc de 200) la 12 ani si am facut moldamin, acum am 15 ani si cred ca il am iar crescut.Am cearcane, dar dorm destul si nu prea am imunitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

ASLO este o analiza care arata concentratia de anticorpi impotriva streptolizinei O, o enzima a streptococului betahemolitic de grup A. Nu e neaparat necesar sa ai simptome daca ai un ASLO mare, el este doar un indicator ca organismul a fost afectat de o infectie streptococica, cu ceva timp in urma.
Dar, pentru a scapa de infectie si a preveni reinfectia, medicul poate considera necesar sa faci din nou tratament cu Moldamin. Pentru ca infectiile cu acest microb pot avea consecinte grave, la distanta de boala acuta: reumatism articular acut (nu te lasa inselat de denumire, e o boala cronica), boli de inima, boli de rinichi. Sau un sindrom minor poststreptococic, caracterizat in principal prin dureri articulare.

| byeddy a răspuns:

Aloare normala a ASLO este pana in 200 de unitati(depinde si de metoda de analiza), o valoare mare indica existenta unei infectii cu streptococ in organism, sau in cazul in care a existat aceasta infectie faptul ca inca mai exista anticorpii pentru ea, simptomele sunt variate in functie de localizarea infectiei:gat, genital, stomac, ficat, se trateaza cu antibiotic si este un tratament oarecum de durata.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

ASLO este o analize, nu o boala, deci nu are simptome. ASLO crescut arata doar ca o data, in viata ta, nu se stie cand, ai avut o infectie cu streptococ. Faptul ca ai avut o valoare mare o data nu spune daca boala este activa sau s-a vindecat, de aceea ASLO trebuie urmarit in dinamica. Daca ai avut in trecut 600 si acum ai o valoare mai mare decat 600, inseamna ca te-ai mai infectat cu streptococul si trebuie sa faci tratament. Daca acum valoarea este mai mica decat 600 (chiar daca mai mare decat 200) inseamna ca infectia este veche, vindecata si au ramas doar anticorpii, ca amintire