| imihaistoian a întrebat:

Cat costa o interventie pentru a pune balon gastric pentru slabit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RomulusMilea a răspuns:

Cel mai bine te poate sfătui un medic specialist.

Cred că se poate face la un spital de stat, pentru asta vei avea nevoie de un diagnostic pe această temă şi de o trimitere de la medicul de familie (şi alte acte). Teoretic, casa de asigurări de sănătate acoperă aceste costuri, dar trebuie să discuţi clar acest aspect cu medicul de familie. Pe de altă parte, există obiceiul "românesc", de a da o sumă de bani medicului care va face operaţia, medicului anestezist şi asistentelor care se ocupă de cazul tău înainte şi după operaţie. Costul se poate afla (NU de la medic), ci în salonul unde vei fi internat, aşa orientativ "atenţia" ar fi de câteva sute de euro. O asemenea operaţie presupune investigaţii destule de serioase. Ai deja de la medicul specialist această recomandare?

Pe de altă parte, există varianta de a fi operat într-o clinică privată, dacă vei alege această opţiune, atunci putea întreba medicul direct, dar pregăteşte-te pentru un şoc, costurile ar putea fi foarte mari în comparaţie cu cele de la stat. Nu este neapărat valabil, dar probabilitatea este destul de mare.

Multă sănătate şi succes!

| imihaistoian explică (pentru RomulusMilea):

Multumesc... intreb informativ