| Nume6 a întrebat:

Cat costa sa iti pui implanturi dentare? Intreb pentru o persoana in varsta care are dantura făcută praf, deci trebuie toti dintii inlocuiti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de zona. Cunosc pe cineva care si-a pus dantura cu doar undeva peste 2.000 lei, dar suntem intr-un oras mic, cu oameni batrani si saraci.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa nu mai spun ca implanturile sunt mai scumpe.

| Drimmero a răspuns:

Te duce si la 30.000 de euro toata dantura, dar nu se compara niciodata vreun implant cu dintii naturali.

| relian a răspuns:

Daca are gura praf exista metoda 4 G, adica ti se pune 4 implanturi sus 4 jos la toata gura,apoi se confectioneaza o proteza si se prinde de impanturile puse.
Cat costa? Depinde de tara,depinde de materialele folosite,cel mai bine este sa intrebi la o clinica.
Asta este cea mai buna solutie,mai ales in cazul persoanelor in varsta.
Poti cauta si pe net sunt clinici in RO care fac asa ceva,poti vorbi si pe net sau la telefon si sa iti dea asa pret estimativ,dar cum am spus depinde si de materialele folosite,desi cand suni ei iti dau pretul cel mai mic,pentru ca pun materialele cele mai ieftine, doara daca intreaba omu despre, atunci ei spun alt pret,
Dar pretul corect este dupa ce ti se face o consultatie, pentru ca depinde si de ce oase mai ai in gura, daca trebuie facut grefa de os sau nu, desi in general la astea 4G se cauta locurile cu destul os, dar niciodata nu se stie.
Ieftin nu-i, este vorba de zeci de mii de euro, poate 15, poate 20 de mii ceva de genul asta.

| Zuzu1991 a răspuns:

Google...
https://www.google.com/search?q=costul+unui+implant+dentar
https://www.implantodent.ro/implantul-dentar/pret-implant-dentar/
Implant dentar (600 – 2500 euro) + Bont protetic (80 – 500 euro) + Coroana (150 – 1000 euro) = 830 – 4000 euro
de 800eu minim per dinte stiam si eu

insa pentru o persoana in varsta mai bine isi face proteza, nu numai ca e mai ieftin dar e mult mai putin invaziv (totusi, implanturile alea sunt niste suruburi in os si daca are de facut la aproape toti dintii e foarte invaziv)

| Legion7X a răspuns:

Nu, recomand sunt riscuri. Asta, Depinde cât de rezistentă este structura osoasă, a maxilarului. au fost cazuri când pur și simplu structura osoasă a maxilarului s-a slăbit distrugând astfel tot maxinarul, necesitând intervenție chirugicală. Mai bine își pune o proteză frumoasă, o spală o dă jos și este mai sigur. In fond nu se uită nimeni in gura omului să vadă dacă este proteză sau implant.

https://www.romedic.ro/forum/implant-dentar-care-se-misca-121812

https://www.romedic.ro/forum/bont-protetic-care-iese-din-implant-119796

https://www.romedic.ro/forum/implantul-dentar-se-misca-91577

| Nume6 explică (pentru Legion7X):

Sincer îi e si frica sa nu ia hepatită sau vreun virus nenorocit, sau inclusiv de malpraxis

| Nume6 explică (pentru Legion7X):

Intr-adevar, se poate obisnuii cu proteza e mai ciudat si horror la inceput sa o dea jos sa o puna pe masă, dar intr-adevăr e usor ca poti sa o dai jos cand vrei, ea vrea doar sa poată sa mănânce, nu mai poate mesteca mâncarea, și din cauza asta i-au aparut si probleme de sanatate.

| Legion7X a răspuns (pentru Nume6):

Mie mi se pare o variantă mai bună. Am mai auzit dezbatateri pe tema asta la diferite persoane. Implantul este scump într-adevăr dar, sunt riscuri. Cred Depinde si vitaminele din corp, organism șmd pentru rezizstența osoasă. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare,
Poti sa iti faci o idee daca mergeti la un control initial si faceti o radiografie care nu costa mare lucru.
O lucrare de care spui tu nu e tocmai ieftina si nu se face de azi pe maine, se face un plan intreg de tratament.
Daca alegeti sa faceti pasul asta sa fiti pregatiti financiar cu niste mii de euro.
Sanatate!

| BlackPixel a răspuns:

Depinde de calitatea peotezei si de doctor. Nu e ieftin oricum.

| Alinailies a răspuns:

Mie mi s-a spus ca ma costa 3000 lei implantul pentru o masea, 1500 implantul si 1500 maseaua plus radiografii.
Pana acum am facut doar una care a costat 100 lei(radiografie).

| Darkwish90 a răspuns:

Bună, un implant cel mai ieftin să zic așa, costă 450 de euro, doar acel șurub, coronițele pe implant sunt separate, alte costuri, depinde dacă are și os pentru acele implanturi, adiție de os, care e și ea scumpă...