| anonim_4396 a întrebat:

Cat costa sa iti scoti o alunita mare cam cat un bob de mazare? Care sunt riscurile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ka2 a răspuns:

Poti sa mori de la asta

| sergiu25bc a răspuns:

Poi si eu am o gramada de aliunite, ba mari ba mici, ba altele care au fost mici acum sunt mari 1 pic.In concluzie cred ca am peste 150 alunite nu exagerez deloc.Stiu ca trebuie sa ma fereesc de razele foaselui intre orele 10 si 16, stiu ca pot face cancer la piele, dar am abia 25 ani. Ce vina am eu daca am asa de multe alunite.Se spune despre cei care au alunite sunt persoane norocoasehappy

| carmenzo a răspuns:

KA2...CUM NAIBA POTI SA MORI? DA-O NAIBII. DACA VREI SA TI-O SCOTI ITI RECOMAND CHIRURGHICAL CA E MAI SANATOS DECAT CU LASER, ESTI GATA F REPEDE SI NU DOAR, ORICUM MED DERMATOLOG POATE SA ITI DEA SI MAI MULTE INFORMATII.SI DACA NU E INTR-UN LOC CARE SA TE DERANJEZE MAI BINE NU O SCOATE! DAR TOTUSI MERGI LA MEDIC,,, NU E ASA SCUMP

| Beatrice_6624 a răspuns:

Alunitele nu se scot decat de un medic dermatolog si el vede daca trebuie sa fie scosa alunita.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu trimitere de la medicul de familie catre dermatologie nu costa nimic. Singurul risc e acela ca iti va ramane o cicatrice putin mai mare decat alunita. Nu e nici un risc sa se cancerizeze in urma scoaterii.